ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Choroby skóry, sposoby leczenia i stosowane metody

Materiał Partnera

2017-12-28 15:39

2017-12-28 15:50

Choroby skóry, sposoby leczenia i stosowane metody

Materiał Partnera

2017-12-28 15:39

Schorzenia różnego rodzaju potrafią spędzać sen z powiek zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Jedną z trudniejszych do leczenia grup schorzeń są choroby skóry. Wynika to z faktu, że znajdujemy tu całą gamę dolegliwości, mniej, jak i bardziej poważnych. Pacjenci mogą się zmagać z chorobami występującymi w głębszych warstwach skóry czy w naskórku. Do całej grupy schorzeń skórnych, ze względu na tak duże zróżnicowanie, zaliczać się będzie zatem między innymi trądzik, pokrzywkę, ale i czerniaka czy też oparzenia.
Choroby skóry, sposoby leczenia i stosowane metody Choroby skóry, sposoby leczenia i stosowane metody
Jak objawiają się choroby skórne, gdzie szukać przyczyn?

Najczęściej mamy do czynienia z plamami, krostkami i grudkami, a do tego guzkami. W zaawansowanych stadiach może dochodzić do pojawiania się wrzodów, bąbli i pęcherzy. Plamy zaś mogą mieć różne zabarwienie, a także średnicę. To z tego względu zmiany skórne stają się bazą do rozpoznania klinicznego chorób dermatologicznych.

Schorzenia skórne mogą mieć szeroką gamę przyczyn. Nasza skóra każdego dnia zmaga się z czynnikami zewnętrznymi, ale i wewnętrznymi. Zmiany pojawiające się na skórze mogą obejmować nie tylko typowo dermatologiczne schorzenia. Nierzadko są to objawy sugerujące rozwój innego rodzaju choroby, jak i objawy towarzyszące.

Spośród czynników wywołujących schorzenia skórne wymienia się czynniki biologiczne oraz fizyczne. Najczęstszym podłożem mogą być grzyby, wirusy, bakterie, pasożyty oraz alergeny. Mówi się kolejno o podłożu genetycznym, autoimmunologicznym, nowotworowym, polekowym, zawodowym. Na koniec w grę wchodzą czynniki fizyczne, w tym poparzenia słoneczne oraz poparzenia chemiczne.

Leczenie chorób skórnych

Leczenie schorzeń skórnych zależne jest od ich rodzaju, a przede wszystkim podłoża. Także od indywidualnych objawów i stanu pacjenta. Teoretycznie to samo schorzenie u dwóch różnych osób może wymagać zastosowania zupełnie innych rozwiązań.

Pośród stosowanych metod leczniczych swoje miejsce zajmują również te, które są stosunkowo agresywne i mogą wiązać się z poważnymi skutkami ubocznymi. Jednakże, gdy wieloletnia terapia oparta na standardowych metodach nie przynosi oczekiwanych efektów, wielu pacjentów decyduje się na alternatywne terapie, nawet wiążące się z ryzykiem, ale i dające nadzieję na całkowite wyleczenie.

Jedną z takich metod jest kortykoterapia. Metoda lecznica polegająca na stosowaniu hormonów kory nadnerczy lecz w dawkach, które w znacznym stopniu przekraczają dobową produkcję kortykosteroidów w organizmie. Hormony wykazują działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne. To między innymi z tego względu są w stanie poradzić sobie z różnorodnymi schorzeniami, nie tylko tymi, które występują po stronie skóry.

Kortykoterapię stosuje się w leczeniu atopowego zapalenia skóry, sarkoidozy, astmy oskrzelowej, wstrząsu anafilaktycznego, reumatoidalnego zapalenia stawów czy też niedokrwistości hemolitycznej. To tylko niewielka część ze schorzeń, które mogą bazować na takiej terapii.

Kortykosteroidy i działania niepożądane

Kortykoterapię wdraża się z dużą dozą ostrożności, ze względu na możliwość wystąpienia licznych skutków ubocznych, które mają wpływ na zdrowie, a nawet życie pacjenta. Pośród działań niepożądanych wymienia się otyłość, cukrzycę, rozstępy, zanik mięśni, zaburzenia snu, zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet, owrzodzenia w przewodzie pokarmowym, zmniejszenie odporności na zakażenia czy też skazę krwotoczną.

Możliwość osiągnięcia pożądanych efektów leczniczych z zastosowaniem tej terapii, przeważa jednak często nad obawą o ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Ponadto te ostatnie można niwelować stosując odpowiednie leki. Sprawdza, się chociażby Diprosal firmy Bayer Polska, o którym więcej informacji znaleźć można pod adresem https://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/dermatologia/diprobase.

Należycie dobrane leki mają na celu przede wszystkim wykazywać działanie łagodzące. Poza tym znaczenie ma odpowiedni sposób pielęgnacji skóry, codzienna dieta oraz prowadzony tryb życia. Pacjenci potrzebują wdrożyć do swojego codziennego jadłospisu między innymi pokarmy bogatobiałkowe, a do tego stosowną ilość warzyw i owoców. Dobrze dobrana dieta jest również w stanie zapobiegać otyłości, która staje się jednym ze skutków ubocznych kortykoterapii. Połączenie tych wszystkich elementów daje szansę na wyleczenie, ale i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.