Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą wziąć ślub w więzieniu. Ile par stanęło na ślubnym kobiercu za więziennym murem w Łodzi

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Ślubu za kratkami udziela urzędnik Stanu Cywilnego.
Ślubu za kratkami udziela urzędnik Stanu Cywilnego. Marzena Bugala/Polskapress
W Areszcie Śledczym i Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi na ślubnym kobiercu każdego roku staje kilkanaście par, które przed urzędnikiem Stanu Cywilnego mówią sakramentalne "Tak". Choć nie mają szans ani na prawdziwe wesele, ani tym bardziej na wspólne życie tuż po ślubie, wielu zakochanych podejmuje takie wyzwanie.

Miłość nie zna granic, a zakochani są gotowi pokonać wszelkie przeszkody by być razem. Udowadniają to osadzeni w łódzkich jednostkach penitencjarnych, którzy poślubiają swoich ukochanych mimo że odsiadują wyroki. Ślub nie daje im dodatkowych przywilejów, za to świadomość, że po drugiej stronie więziennej bramy czeka na nich mąż lub żona pozwalają przetrwać nawet najtrudniejsze momenty w czasie odsiadki.

Samo pozbawienie wolności nie ogranicza praw osadzonego do zawarcia związku małżeńskiego - tłumaczy por. Michał Pietrasik, starszy wychowawca w ZK1.

W Areszcie Śledczym w Łodzi na ślubnym kobiercu stają mężczyźni osadzeni w jednostce ze swoimi partnerkami przebywającymi na wolności. Śluby udzielane zarówno skazanym jak i tymczasowo aresztowanym. W pierwszym przypadku zgodę na ślub wydaje dyrektor jednostki, w drugim przypadku na zawarcie związku małżeńskiego potrzebna jest zgoda prokuratora lub sędziego właściwego do prowadzonego postępowania (tzw. organ do którego dyspozycji pozostaje osadzony). W Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi ślub biorą osadzeni z osobami z zewnątrz, jak i osadzeni między sobą. W jednostce, w której przebywają również tymczasowo aresztowane i skazane kobiety normalne jest, że na ślubnym kobiercu staje dwoje pensjonariuszy tej jednostki.

Zainteresowani ślubem, muszą także spełnić wymogi formalne w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Osoby, które chcą zawrzeć związek małżeński na terenie jednostki penitencjarnej składają wniosek do USC o zawarcie związku małżeńskiego. Kolejnym etapem jest wizyta urzędnika z USC na terenie więzienia w trakcie, której odbiera od osoby skazanej zapewnienie o chęci zawarcia związku małżeńskiego. Zapewnienie jest ważne przez 6 miesięcy. Podczas tego spotkania ustala się również termin ślubu.

Ślubu cywilnego udziela urzędnik Stanu Cywilnego. W Areszcie Śledczym przy ulicy Smutnej 21 ceremonia odbywa się w sali konferencyjnej. W Zakładzie Karnym przy ul. Beskidzkiej 54 sali zajęć kulturalno-oświatowych. Młodzi nie mogą liczyć na żadną dodatkową dekorację ani huczną zabawę. Za zgodą dyrektora jednostki w uroczystości mogą wziąć udział członkowie rodziny zarówno osadzonego jak i jego wybranki. Z reguły są to świadkowie, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz znajomi. Osoba pozbawiona wolności w odświętnym stroju (zwykle biała koszula, marynarka w przypadku panów i ładna sukienka, w przypadku pań) staje przed urzędnikiem, by u boku swojego wybranka powiedzieć sakramentalne "Tak". Uroczystość ma dość krótki przebieg i ogranicza się zazwyczaj do samego zawarcia związku małżeńskiego. Za zgodą dyrektora jednostki wydarzenie to może zostać uwiecznione w formie zdjęć, które są wykonywane przez funkcjonariusza SW.

W Areszcie Śledczym od początku 2023 roku odbyły się dwa śluby.
W Zakładzie Karnym nr 1 ślubów było aż 12, z czego większość - 10, to śluby gdzie obie strony odsiadują w tej jednostce zasądzone kary (ZK1 to więzienie dla mężczyzn oraz areszt śledczy i więzienie dla kobiet).

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany