Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ceny wódki w górę...! Trwa akcja zmiany cen alkoholu w monopolowych

Bohdan Dmochowski
Nożyczki krawieckie awansowały po 1 stycznia roku 2020 do najważniejszego urządzenia w sklepach z alkoholem. Służą bowiem do wycinania z arkuszy zadrukowanych  wykazami nowych cen, prostokącików i kwadracików z pojedynczymi cenami każdej flaszki wódki, wina czy piwa. Ta  zmiana to efekt podwyżki akcyzy na napoje alkoholowe o 10 procent. Poprzednio ceny alkoholu wzrosły w 2013 roku.Czytaj więcej na następnej stronie
Nożyczki krawieckie awansowały po 1 stycznia roku 2020 do najważniejszego urządzenia w sklepach z alkoholem. Służą bowiem do wycinania z arkuszy zadrukowanych wykazami nowych cen, prostokącików i kwadracików z pojedynczymi cenami każdej flaszki wódki, wina czy piwa. Ta zmiana to efekt podwyżki akcyzy na napoje alkoholowe o 10 procent. Poprzednio ceny alkoholu wzrosły w 2013 roku.Czytaj więcej na następnej stronie
Nożyczki krawieckie awansowały po 1 stycznia roku 2020 do najważniejszego urządzenia w sklepach z alkoholem. Służą bowiem do wycinania z arkuszy zadrukowanych wykazami nowych cen, prostokącików i kwadracików z pojedynczymi cenami każdej flaszki wódki, wina czy piwa. Ta zmiana to efekt podwyżki akcyzy na napoje alkoholowe o 10 procent. Poprzednio ceny alkoholu wzrosły w 2013 roku.

Dziewczyny „tną” na cztery ręce

W sklepach z napojami wyskokowymi takie cenowe wycinanki zajmują sprzedawcom sporo czasu.

- Tniemy ceny - śmieją się ekspedientki Monika i Marta, choć nie bardzo im dośmiechu, bo od cięcia czerwonych arkuszy, robią im się na dłoniach odciski.

Zajęcie jest nie tylko męczące, ale też stresujące.

- Ludzie mogliby być bardziej tolerancyini dla dziewczyn za ladą, a nie złośliwie komentować tę harówę przy wycinaniu - żalą się sprzedawczynie.

Milion powodów do picia o poranku

Choć w Łodzi sklepów i sklepików „prowadzących alkohol” przybywa w zastraszającym tempie, nadal ekspedientki urabiają się po łokcie przy podawaniu butelek z piwem, winem i gorzałką. Żeby nie uszkodzić kręgosłupa od ciągłego schylania się i wspinania na palce, trzymają najtańszy towar, dla „wczorajszych” panów i pań, na drugiej i trzeciej półce od dołu. Stoją na niej wina po 12 zł flaszka (przed podwyżką było po 9 zł), dwustugramowe pociski po 12,50 (były po 9,80 zł), stugramowe małpki najmniej po 5,99 zł (były po 5,50) i piwo - średnio po 3 zł puszka (było po 2,5 zł).

Dr Piotr Czernik, specjalista od profilaktyki i terapii uzależnień, dowiedział się z lektury prasy, że podwyżka akcyzy na alkohol spowodowała nie spadek, a wzrost popytu na małpki (buteleczki o 100-gramowej objętości) i pociski (o 200-gramowej pojemności). Według szacunków Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych codziennie do południa kupujemy milion małpek, a po południu od 2 do 3 milionów. Ile w łódzkich bramach stoi pustych butelek po pociskach i większych pojemnościach, trudno zliczyć. Tylko puszek po piwie nie widać, bo chętnie zbierają je złomiarze.

Najbliżej do monopolowego

Dr Czernik jest przekonany, że problem polega na wlewaniu w siebie coraz większej ilości wódki przez alkoholików i osoby spożywające duże ilości wysokoprocentowych trunków i żadna podwyżka cen z tej drogi ich nie zawróci. Ale handel w łódzkim wydaniu też nie pomaga w odstawieniu butelki. Sklepów i sklepików handlujących napojami do zalewania robaka jest w Łodzi już grubo ponad 2 tysiące. Pani Anna, odważająca w sklepie mrożone ryby, ujęła to tak:

- Jakby naprzeciw mojej bramy nie było w promienu stu metrów trzech „Żabek” i monopolowego, mój stary piłby dwa razy mniej.

Dr Czernik autoryzuje jej receptę na ograniczenie picia:

- Wszelkie badania dowodzą, że łatwa dostępność do alkoholu przekłada się na wzrost jego konsumpcji. Gdy za progiem domu jest kilka sklepów z wódką, to gość pobiegnie po pół litra w piżamie. Ale jeśli ma kilometr, to jest szansa, że odłoży sprawę do jutra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany