MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny węgla w grudniu 2022. Porównywarka cen węgla na składach w grudniu 2022 województwie łódzkim 29.12.2022

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
UOKIK bada rynek węgla w Polsce
UOKIK bada rynek węgla w Polsce Karina Trojok
Inspektorzy handlowi kontrolują składy węgla w całym kraju. Sprawdzają m.in. wielkość sprzedaży, a także to, ile osób zatrudnia dany skład. Chcą również wiedzieć, czy właściciele składów mają założone obowiązkowe konto na portalu cieplo.gov.pl i na bieżąco aktualizują tam ceny opału.

Na portalu, który jest de facto porównywarką cen, klienci mogą znaleźć skład węgla w danej gminie lub powiecie, zobaczyć, jakie rodzaje opału oferuje, a na dodatek w jakiej cenie. Właściciele składów mają obowiązek założyć konto na portalu, a następnie na bieżąco aktualizować ceny.

Brak spełnienia wymogów skutkuje zawiadomieniem do Krajowej Administracji Skarbowej, która może nałożyć na prowadzącego składy węgla karę w wysokości 1500 zł, a przypadku stwierdzenia ponownego niedopełnienia obowiązków, sankcja może wynieść nawet do 15 tys. zł – przestrzega Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprawdź cenę w 445 składach węgla w województwie łódzkim

To prezes UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające na rynku węgla, które trwa od lipca, ale na większą skalę toczy się od listopada. Właśnie w listopadzie przybyło składów opału w porównywarce. Poprzez cieplo.gov.pl można obecnie sprawdzić ceny węgla w 4680 punktach sprzedaży w całym kraju, w tym 445 w Łodzi i województwie łódzkim.

W porównywarce można znaleźć nazwę, adres i dane kontaktowe punku sprzedaży wraz z cenami węgla za tonę. Na stronie głównej podana jest najtańsza propozycja w danym składzie, a także informacja, jakie jeszcze rodzaje opału oferuje. Można też kliknąć w zakładkę „pełna oferta” i tam znaleźć wszystkie produkty, jakie oferuje firma, wraz z ceną za tonę. Sprzedawcy umieszczani są w dwóch kategoriach: punkty sprzedaży oraz gminy.

Gdzie jest najtańszy węgiel w województwie łódzkim?

W województwie łódzkim najtańszy jest produkt, który oferuje przedsiębiorstwo z Rogowa, a który został opisany jako „inne paliwo stałe” w cenie 900 zł za tonę. W tym samym punkcie tona ekomiału kosztuje 2200 zł, a ekogroszku waha się od 2,6 do 2,9 tys. zł.
W naszym województwie natomiast najdroższy węgiel oferuje firma z Radomska, w której ceny ekogroszku zaczynają się od 3499,5 zł i dochodzą nawet do 4759,6 zł.

Kto handluje węglem w Polsce?

Inspektorzy przyjrzeli się także samym sprzedawcom węgla i opału.

Zgromadzone dane wyraźnie wskazują, że sprzedażą węgla zajmują się przede wszystkim małe firmy, zatrudniające niewielką liczbę pracowników i osiągające z tytułu sprzedaży węgla relatywnie niewielkie przychody – mówi Tomasz Chróstny. - Dla większości z nich sprzedaż węgla nie jest główną a poboczną działalnością – ponad połowa badanych przedsiębiorców wskazała, że sprzedaż węgla odpowiada za mniej niż 30 proc. ich całkowitych przychodów.

Najpopularniejsze formy prowadzenia działalności to jednoosobowa firma, spółka cywilna oraz spółka osobowa. Pod względem liczby zatrudnionych pracowników dominują podmioty zatrudniające do 9 pracowników - jest ich 2072. Wśród przedsiębiorców zatrudniających do 9 pracowników aż 1408 to tzw. mikro przedsiębiorstwa, które zatrudniają do 3 osób.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany