Ceny warzyw lecą na łeb i szyję

Krzysztof Zając
Na najtańszym łódzkim targowisku przy ul. Dolnej ceny niektórych warzyw są niewiarygodnie niskie. Wczoraj pomidory sałatkowe odmiany Macarena można było kupić już po 2,50 zł za kilogram, a drobne, na sok lub zupę, nawet po 1,50 zł.

* Takiej sytuacji na rynkach jeszcze nie było: szklarniowe pomidory i ogórki tańsze od młodych ziemniaków!

Najtańsze ogórki szklarniowe kosztowały od 1,50 zł za kilogram, a najdroższe były kiszeniaki po 4 zł.

Na tym tle szokowały ceny polskich młodych ziemniaków spod folii. Duże, wyjątkowo ładne, osiągały cenę przekraczającą 5 zł, ale można było też znaleźć drobne po 2,50 zł/kg. Cena kartofli była jednak wyższa niż pomidorów i ogórków - takiej sytuacji na targowisku chyba nigdy nie było!

- To efekt ciepłej zimy i bardzo łagodnej wiosny - twierdzi pan Stanisław, który z warzywami przyjeżdża do łodzi z okolic Dłutowa. - A młode ziemniaki szybko tanieją, bo na razie sprzedawane są te spod osłon, ale już wkrótce pojawią się z normalnych upraw i cena spadnie nawet poniżej złotówki, czyli będą kosztować tyle co stare, których jeszcze są spore zapasy.

Nie na wszystkich rynkach jest jednakowo tanio. Zależy to od opłat, jakie ponoszą sprzedawcy, ale także od liczby pośredników. A na Dolny Rynek przyjeżdża wielu rolników, z cenami niższymi nawet niż na rynku hurtowym przy ul. Zjazdowej. Dlatego wczoraj można było kupić wiązkę botwinki za 1,50 zł. W tej samej cenie była młoda kapusta, kalarepa, cebula dymka i młoda marchewka. Nieco tańszy był szczaw, a za kilogram bardzo zdrowego szpinaku trzeba było płacić około 2 zł. A to przecież nie jest nawet początek sezonu na warzywa gruntowe.

WIERSZYKI, WIERSZE DLA MAMY - piękne życzenia na DZIEŃ MAMY

Piękne życzenia na Dzień Matki 2015. Wierszyki dla mamy

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Zdenerwowany goryl chce przepędzić odwiedzających zoo (xnews/STORYFUL)