Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były minister transportu Sławomir N. zatrzymany przez CBA w Gdańsku za korupcję i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą

OPRAC.:
Maria Miliszewska
Maria Miliszewska
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Marek Szawdyn/Polska Press
W poniedziałek 20.07.2020 r. rano funkcjonariusze CBA z Delegatury w Gdańsku zatrzymali trzy osoby podejrzewane o korupcję oraz działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

AKTUALIZACJA 21.07.2020 godzina 9:20

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła byłemu ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą czerpiącą korzyści z korupcji.

AKTUALIZACJA 20.07.2020 godzina 19:20

Jak dowiedziało się radio RMF FM, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie uda się dziś przesłuchać Sławomira N. Przesłuchanie rozpocznie się dopiero jutro rano, co jest spowodowane przedłużającym się przeszukaniem gdańskiego mieszkania. Jutro rano były polityk prawdopodobnie usłyszy też zarzuty.

AKTUALIZACJA 20.07.2020 godzina 12:40

Jak podał na konferencji prasowej Artiom Sytnik szef Krajowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (ukraiński odpowiednik CBA), na Ukrainie (m.in. w Kijowie i Lwowie) oraz w Polsce dokonano w tej sprawie ok. 50 przeszukań w ramach wspólnego śledztwa polskich i ukraińskich służb. Przeszukano m.in. biura Ukrawtodoru, czyli ukraińskiego odpowiednika Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Sławomir N. był prezesem Ukrawtodoru od października 2016 r. do września 2019 r. W sprawie zatrzymano szereg osób. To pierwsza tego rodzaju współpraca między polskimi a ukraińskimi służbami. Zdaniem NABU, pochodzący z Gdańska polityk przyjmował korzyści majątkowe za zlecenia budowy dróg.

Szef Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej Maksim Griszczuk dodał, że w sprawie Sławomira N. badane są przetargi na kwotę 270 mln euro.

Ta osoba wykorzystywała swoje stanowisko do zarabiania pieniędzy dla siebie. Pan N. ma podwójne obywatelstwo. Zarabiał pieniądze na terenie Ukrainy, jednak przekazaliśmy część naszych informacji stronie polskiej przy zatrzymaniu

- mówił Maksim Griszczuk na konferencji prasowej.

AKTUALIZACJA 20.07.2020 godzina 12:30

Jak ustalił portal Money.pl, Jacek P. to gdański przedsiębiorca prowadzący działalność zajmującą się doradztwem księgowym. Pod koniec ubiegłego roku prowadził szkolenia dla policjantów z zakresu zwalczania przestępczości podatkowej. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ze szkolenia skorzystało ponad 200 policjantów.

Wcześniej pisaliśmy:

Jak podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne, wśród zatrzymanych 20.07.2020 r. są: Sławomir N. – były poseł na Sejm RP, były Minister Transportu i były Szef Państwowej Służby Dróg Samochodowych Ukrainy – Ukravtodor, Dariusz Z. – były dowódca JW 2305 „GROM” i Jacek P. - gdański przedsiębiorca.

Zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty. Śledztwo dotyczy podejrzenia działań korupcyjnych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Śledztwo prowadzone jest jednocześnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a także Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną w Kijowie oraz Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany