Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były komandos GROM został dyrektorem łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej [WIDEO]

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Wideo
od 16 lat
Karol Piskorski, były komandos elitarnej jednostki wojskowej GROM, został nowym dyrektorem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Objął stanowisku po Mateuszu Koteckim, który czasowo pełnił obowiązki szefa łódzkiego oddziału IPN od maja, kiedy dotychczasowy dyrektor Dariusz Rogut zrezygnował z funkcji obejmując posadę rektora Akademii Piotrkowskiej.

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, Karol Piskorski ukończył Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Politechnikę Łódzką i podyplomowe studia w zakresie zarządzania kryzysowego w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Ostatnie 17 lat, z 25 lat zawodowej służby wojskowej, spędził w szeregach Jednostki Wojskowej GROM, dowodząc m.in. gdańskim Zespołem Bojowym na Westerplatte. Pięciokrotnie uczestniczył w misjach pokojowych NATO poza granicami kraju – w Iraku i Afganistanie.

Po odejściu ze służby, w stopniu podpułkownika rezerwy, został powołany w 2022 r. na stanowisko doradcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w zakresie współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz promowania historii wojskowości. Nadzorował również procesy zarządcze w zakresie reagowania kryzysowego, bezpieczeństwa fizycznego i teleinformatycznego Centrali Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach delegacji zagranicznych w Republice Południowej Afryki, Uzbekistanie i Kanadzie prezentował flagowy projekt IPN – wystawę „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności”. Brał również czynny udział w spotkaniach i rozmowach z tamtejszymi przedstawicielami środowisk kombatanckich i wojskowych.

Od sierpnia 2023 r. pełnił obowiązki dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i wpisem zasług do Księgi Honorowej Wojska Polskiego.

Karol Piskorski objął stanowisko po Mateuszu Koteckim, który tymczasowo kierował łódzkim oddziałem IPN po tym, jak w maju ze stanowiska zrezygnował Dariusz Rogut, odchodząc na stanowisko rektora Akademii Piotrkowskiej.

Zmiany w IPN

W IPN nastąpiły również dwie inne, ważne zmiany personalne. Obowiązki dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL prezes IPN Karol Nawrocki powierzył Adriannie Garnik, a stanowisko dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku objął dr Marek Szymaniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Były komandos GROM został dyrektorem łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej [WIDEO] - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany