Była dyrektor MOPS tylko częściowo wygrała w sądzie ze swoim byłym pracodawcą

LB
Łukasz Kasprzak
33 tys. 340 zł - tyle zasądził dla byłej dyrektor sąd pierwszej instancji. W apelacji wyrok się utrzymał. Jest prawomocny.

Sąd Okręgowy oddalił apelację byłej dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz apelację tej placówki. Uznał odwołania od wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia za bezzasadne. Wyrok jest prawomocny.

Była dyrektor ośrodka, po tym jak zwolniono ją z pracy, wystąpiła z pozwem przeciwko pracodawcy. Podnosiła, że przyczyna rozwiązania umowy jest nieprawdziwa, nie znajduje potwierdzenia w przeprowadzonych kontrolach i jest zbyt ogólnikowo sformułowana. Domagała się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach i wypłacenia wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy.

Sąd Rejonowy po rozpatrzeniu sprawy zasądził od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na rzecz byłej dyrektor - z tytułu odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia - 33 tys. 340 zł (trzmiesięczne wynagrodzenie). W pozostałej części - przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach i zasądzenia wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy (poza wspomnianymi trzema miesiącami) - powództwo oddalił.

Sąd Okręgowy, rozpatrując apelację zauważył, że wbrew zarzutom, jakie obie strony stawiały sądowi rejonowemu, dokonał on prawidłowych ustaleń stanu faktycznego i trafnie określił konsekwencje prawne z nich wynikające. Zauważył, że wręczając kobiecie oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę, poza odczytaniem jego treści, nie przedstawiono jej szerzej okoliczności, które stały się podstawą decyzji pracodawcy, w szczególności, że przyczyny rozwiązania umowy wynikają z protokołu kontroli Biura Audytu Wewnętrznego.

Z drugiej strony sąd podkreślił, że w wyniku zawinionego przez powódkę rażącego niedbalstwa wystąpił konkretny skutek - realna konieczność zwrotu przez MOPS kwoty blisko 500 tys. zł.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Daro

A Urząd Miasta tylko trochę przegrał
ha ha ha

??????

Panie Redaktorze lub Pani Redaktor nie ma niestety podpisu nogę to można trochę złamać czy złamać

p
pracodawcom

pracodawcom

c
czytelnik

w szkole zaświadczenie o dysleksji

z
z

pracodawcą ?

M
Mieszkaniec

Nie to, żebym się mocno czepiał, ale czemu publikujecie tekst z błędem gramatycznym... W tytule powinno być chyba "pracodawcą" .... :(

Dodaj ogłoszenie