Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bunt na budowie autostrady A1! Po trzech miesiącach pracy robotnicy schodzą z odcinka w granicach Ło

(gb)
Prace przy budowie A1 zostały wstrzymane.
Prace przy budowie A1 zostały wstrzymane. Łukasz Kasprzak
Raptem trzy miesiące trwały prace przy budowie 37-kilometrowego odcinka autostrady A1 ze Strykowa do Tuszyna, a już zaczęły się problemy. Podwykonawca odpowiedzialny za budowę wiaduktów i mostów schodzi z placu budowy, a generalny wykonawca szuka wspólnika, który pomoże finansowo i merytorycznie dokończyć inwestycję. Nie ma już chyba się co łudzić, że w sierpniu 2014 roku pojedziemy nowym odcinkiem A1.

Autostrada A1 to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez łodzian inwestycji drogowych, bo stanowić będzie wschodnią obwodnicę miasta i pozwoli wyprowadzić z Łodzi tiry. Jej 7-kilometrowy odcinek od wschodu przetnie Łódź. Przy ul. Brzezińskiej i przy ul. Rokicińskiej powstać miały estakady – autostradowe węzły. Prace ruszyły, po czym stanęły, a od kilku dni podwykonawca, firma Strabag, zabiera z placu budowy swój sprzęt.

ZOBACZ, co wyprawiają kierowcy na A2 [FILM]

„W związku z faktem, że umowa podwykonawcza zawarta pomiędzy Strabag Sp. z o.o. a Polimex Mostostal SA oraz Doprastav a.s. (...) nie weszła w życie (...), Strabag Sp. z o.o. po rozpoczęciu prac przygotowawczych nie podjął robót jako podwykonawca na budowie. Strabag Sp. z o.o., zgodnie z umową, oczekiwał zabezpieczenia zapłaty należnego mu wynagrodzenia w pełnej wysokości, co do dnia dzisiejszego nie zostało zaakceptowane (...)” – czytamy w oświadczeniu rzeczniczki Strabag, Ewy Bałdygi.
Natomiast Paweł Szymaniak, rzecznik głównego wykonawcy budowy, firmy Polimex Mostostal, wspólnie z firmą Doprastav tworzącej konsorcjum, informuje, że spółka szuka solidnego partnera, który pomoże przy realizacji tej inwestycji.
– Być może za trzy, cztery tygodnie uda nam się podpisać umowę z jedną z potężnych firm budowlanych na wspólne realizowanie tej inwestycji – mówi rzecznik. – Na razie mamy kilkutygodniowe opóźnienie.
Dlaczego dopiero po rozpoczęciu inwestycji wykonawca szuka wspólnika?
– Od podpisania umowy minęło już sporo czasu, zmieniła się sytuacja finansowa spółki, która jest trudna. Mamy nowy zarząd i inny plan realizowania inwestycji, zmieniły się także nieco warunki kontraktu – tłumaczy Szymaniak.
Rzecznik twierdzi, że sierpień przyszłego roku to nadal realny czas zakończenia inwestycji. Podobnego zdania jest rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Maciej Zalewski.
– Ta sytuacja jest wewnętrzną sprawą konsorcjum. Nie ingerujemy w takich przypadkach, jednak rozliczamy wykonawcę z terminów zawartych w kontrakcie i jakości wykonanych prac – mówi rzecznik. – Według naszej opinii, termin realizacji inwestycji nie jest zagrożony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany