Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Łodzi. Oddano 113,5 tys. głosów! Zobacz jak wygląda labirynt w ogrodzie botanicznym z drona! [FILM]

(MSM)
Michał Gurbski wymyślił labirynt w botaniku.
Michał Gurbski wymyślił labirynt w botaniku. Mirosław Malinowski
Prawie 113,5 tys. osób wzięło udział w głosowaniu VI edycji budżetu obywatelskiego w Łodzi.

– Trwa jeszcze wprowadzanie głosów złożonych na kartach papierowych, więc liczba ta zapewne jeszcze wzrośnie. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone do 21 października – mówi Grzegorz Justyński, dyrektor biura partycypacji społecznej w UMŁ.

Tydzień przed zakończeniem głosowania wśród projektów ogólnomiejskich prowadził projekt przewidujący zakup sprzętu dla Animal Patrolu straży miejskiej. Inny z projektów przewiduje budowę wieży widokowej w ogrodzie botanicznym, przy labiryncie z żywopłotu, który też powstał w ramach budżetu obywatelskiego.

– Motywacją do tego wniosku, była moja córka. Stwierdziłem, że fajnie byłoby mieć w Łodzi miejsce, gdzie można rodzinnie spędzić czas - mówi Michał Gurbski, pomysłodawca labiryntu i wieży nad nim.

Wnioskodawca budowy labiryntu żywopłotu w ogrodzie botanicznym Michał Gurbski zrealizował za pomocą drona film, na którym widać, jak labirynt wygląda z góry.

Labirynt z żywopłotu stworzą 4400 graby będzie osiągnie pożądaną wysokość – 2 m w ciągu najbliższych 3 lat. Powstał on w południowo-zachodnim zakątku łódzkiego ogrodu botanicznego. Ma 70 metrów długości i 55 metrów szerokości (2800 mkw. pow.). Ściany labiryntu będzie tworzył gęsty żywopłot z grabów i stalowej siatki (umieszczonej, po to, by nie można było labiryntu pokonać „przebijać” na siłę zielone ściany). Dyrekcja ogrodu zdecydowała się na skonstruowanie labiryntu z grabów (z gatunku carpinus betulus), bowiem jest to odmiana, która dobrze znosi intensywne przycinanie. Z labiryntu będzie można skorzystać jednak dopiero wiosną, gdy rośliny ukorzenią się i wyrośnie posiana trawa (ogród jest na zimę zamykany dla zwiedzających). Do labiryntu będą prowadzić cztery furtki, nie będzie można go przejść tylko w jeden sposób, lecz możliwych będzie kilka tras. A w środku będą trzy „polany”. Koszt powstania konstrukcji to 245 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany