Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2021 - pomnik wiedźmina i dodatkowe patrole Straży Miejskiej

Piotr Jach
Piotr Jach
Skwer im. Wiedźmina istnieje w Łodzi od 2018 r.
Skwer im. Wiedźmina istnieje w Łodzi od 2018 r. www.lodz.pl
W poniedziałek, 6 lipca, upłynął termin składania projektów do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.

Wpłynęło 760 pomysłów na poprawę jakości życia łodzian (trwa oczekiwanie na wnioski wysłane pocztą, zostaną przyjęte, o ile nadano je do 6 lipca) – o wiele mniej niż w latach poprzednich, ale i ŁBO jest tym razem skromniejszy z powodu epidemii koronawirusa. Do rozdysponowania są 24 mln zł, które podzielono na dwie pule: osiedlową, wynoszącą 19,4 mln zł, oraz ponadosiedlową, w której do wydania jest 4,6 mln zł.

Wielkich niespodzianek nie ma. Już od lat w ŁBO dominują wnioski o zakup książek, e-booków i audiobooków do miejskich bibliotek. I tym razem jest ich sporo – co najmniej po kilka dla każdej z dzielnic. Pojawiły się też kolejne wnioski o budowę lub rozbudowę miejskiego systemu monitoringu: na osiedlach Bałuty Doły, w parku nad Sokołówką, Kozinach i ul. Gdańskiej. Zauważalne są projekty „rowerowe” - dotyczące budowy nowych dróg dla cyklistów (np. wzdłuż ul. Aleksandrowskiej) lub połączenie tych już istniejących, jak np. tych wzdłuż al. Wyszyńskiego i ul. Retkińskiej. Są w nioski o remonty lub budowę chodników. Łodzianie pragną nadal inwestowania w zieleń, stąd m.in. projekty: wertykalnego zielonego ogrodu na bocznej ścianie kamienicy przy ul. 6 sierpnia 32, kontynuacji rewitalizacji Uroczyska Lublinek, nasadzeń drzew przy ul. Józefiaka i ul. Hipotecznej, powiększenia parku przy ul. Sędziowskiej i budowy nowego EkoParku na Złotnie.

Nowością wśród wniosków osiedlowych są projekty dodatkowych patroli Straży Miejskiej, które miałyby zapewnić lepsze poczucie bezpieczeństwa w parku Źródliska, parku Julianowskim i nad Sokołówką oraz osiedlach Nowosolna, Mileszki i Olechów/Janów.

Nie widać, jak na razie, projektów kontrowersyjnych, które mogłyby wzbudzić takie emocje, jak np. pomnik jednorożca, który mocno antagonizował łodzian onegdaj. Do oryginalnych pomysłów należy zaliczyć jednak wniosek o budowę pomnika wiedźmina Geralta, który wraz z innymi postaciami z sagi autorstwa łodzianina Andrzeja Sapkowskiego (być może również samego autora), miałby przysiąść na słynnym murku na pl. Komuny Paryskiej, przy skwerze im. Wiedźmina która to nazwę nosi od 2018 r.

Ciekawy jest też projekt „Koty na Kocim Szlaku” – wzbogacenia przestrzeni Księżego Młyna o figurki naturalnej wielkości kotów oraz zgłoszony na Bałutach wniosek o przesadzenie 50 dorodnych drzew z ul. Wojska Polskiego. Jej planowana przebudowa ma wiązać się z wycinką ponad 800 drzew. Społecznicy chcą w ten sposób uratować przynajmniej część z nich.

Z listą projektów do ŁBO 2012 (na razie bez Górnej oraz wniosków ponadosiedlowych) można zapoznać się na stronach Urzędu Miasta Łodzi: www.lodz.pl/bo.

Głosowanie nad projektami przyszłorocznego budżetu obywatelskiego ma odbyć się w dn. 6-30 listopada. Wyniki mają być znane do końca roku.

Pogoda w Łodzi i regionie (10 lipca):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany