Budujemy ze słomy, gliny i konopi, czyli o czym mówi się na Festiwalu Naturalnego Budowania, który odbywał się na Wydziale Zarządzania UŁ

LB
Wystawcy prezentowali makiety domów wykonanych z naturalnych surowców. Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W Łodzi są już co najmniej dwa domy zbudowane ze słomy. W województwie kilka kolejnych. Koszt budowy takiego domu jest porównywalny z kosztem budowy tradycyjnymi technologiami. Ale nad tymi drugimi mają zdaniem wielu znaczną przewagę - Klientów zainteresowanych budownictwem naturalnym łączy jedno – oni kochają naturę i są bardzo wrażliwi na to, co się dzieje w ich otoczeniu – mówi Tomasz Zmyślony, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jeden z wystawców na łódzkim festiwalu. - Są to osoby w różnym wieku i różnych zawodów.

Dziś i wczoraj w budynku Wydziału Zarządzania Uniwersytet Łódzkiego przy ul. Matejki 22/26 odbywa się Festiwal Naturalnego Budowania. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, które przyciąga setki profesjonalistów i sympatyków budownictwa naturalnego. Głównym celem organizowanego co dwa lata wydarzenia jest popularyzacja naturalnych materiałów i technik budowania. W programie festiwalu znalazły się wykłady, grupy dyskusyjne, spotkania z ekspertami, warsztaty, pokazy i wystawa firm.

- Klientów zainteresowanych budownictwem naturalnym łączy jedno – oni kochają naturę i są bardzo wrażliwi na to, co się dzieje w ich otoczeniu – mówi Tomasz Zmyślony, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jeden z wystawców i prelegentów. - Są to osoby w różnym wieku i różnych zawodów.

W Polsce najczęściej buduje się z użyciem słomy, bo jest tania, dostępna i łatwa w pracy. Ale powstają również domy z gliny i konopii. O tym, jak powstaje taki budynek mówi Ryszard Biliński, specjalista budownictwa naturalnego.
– Dom wznosi się na szkielecie drewnianym, podobnym do szkieletu domu budowanego w systemie kanadyjskim. Kostki słomy, która jest prasowana przez rolnika na polu i jest świetnym materiałem izolacyjnym, wpasowuje się w szkielet – mówi. - Niekiedy jeszcze kompresuje się je w samej ścianie, strzyże, aby ładnie wyglądała, a następnie ściany się tynkuje. Ściany muszą być dobrze chronione przed wodą. Na zewnątrz stosujemy więc tynk wapienny bez dodatku cementu, a wewnątrz najczęściej tynki gliniane.

Coraz częściej wykorzystuje się w budownictwie naturalnym konopie. Paździerz konopny po zmieszaniu z wapnem tworzy kompozyt, który jest bardzo wytrzymały i ma dobre parametry termoizolacyjne. Rzadziej w budownictwie do wypełniania ścian stosowana jest glina lekka czyli zmieszana ze słomą, bo ma niższe walory termoizolacyjne.

Koszt budowy domu z surowców naturalnych (w stanie surowym) jest porównywalny z kosztem budowy domu klasycznego. Jak wynika z obserwacji specjalistów od budownictwa naturalnego połowa spośród tych, którzy decydują się postawić dom w takiej technologii, buduje go samodzielnie i tym samym zmniejsza koszt inwestycji.

- Domy z naturalnych materiałów są przyjazne dla człowieka, bo nie zawierają elementów mogących mieć negatywny wpływ na jego zdrowie - dodaje Biliński. - Dzięki dobrej ochronie termicznej pozwalają zmniejszyć koszta związane z ogrzewaniem i są niewielkim obciążenie dla środowiska naturalnego. Gdy przestają być użytkowane większość materiałów z których zostały wykonane ulega naturalnemu rozkładowi.
Najstarszy dom w Europie wybudowany w tej technologii ma ponad 100 lat. Liderami budownictwa naturalnego są Francja i Niemcy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie