Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Budowa przejścia pod torami idzie pełna parą! Zdjęcia

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Na półmetku są już prace związane z przebudową zgierskiego dworca kolejowego. Jesienią pojedziemy z nowego peronu i przejdziemy bezpiecznie pod torami.

Takich zmian zgierski dworzec PKP nie przechodził od czasu jego budowy w 1902 roku. Po prawie 120 latach stacja doczekała się gruntownej przebudowy i modernizacji.

Wymieniane są wszystkie tory, rozjazdy, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem. Powstaje dodatkowy, trzeci peron w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna znajdowały się nieużywane tory postojowe. Nowy peron będzie przesunięty w stosunku do budynku dworca w kierunku Łodzi, ale dojście do niego zapewni budowane właśnie przejście podziemne. Połączy ono peron pierwszy znajdujący się bezpośrednio przed budynkiem dworca z peronem drugim, na który obecnie przechodzi się przez tory oraz nowo wybudowanym trzecim. Dodatkowo przejście będzie też łączyło dwie zgierskie dzielnice, dotąd odcięte torami - osiedle Kolejowa z osiedlem domków jednorodzinnych na Krzywiu. Mieszkańcy Krzywia przez lata prosili o budowę bezpiecznego przejścia przez tory, jednak kolej tłumaczyła się zawsze brakiem funduszy. Już niedługo będą mogli korzystać z nowo wybudowanego przejścia podziemnego wyposażonego w windy przy każdym z wyjść. Odpadnie więc ryzykowne przechodzenie przez tory lub nadkładanie drogi do wiaduktu na ulicy Długiej.

Na zmodernizowanym dworcu w Zgierzu pojawią się nowoczesne wyświetlacze informujące podróżnych o wjeździe pociągu, będą też zupełnie nowe przeszklone wiaty, oświetlenie i pasy z wypukłościami prowadzące osoby niewidome i niedowidzące. Perony będą odgrodzone od innych torów, tak aby pasażerowie mogli się czuć bezpiecznie.
Przebudowa stacji kolejowej w Zgierzu to część większej inwestycji, jaką jest kompleksowa modernizacja linii Łódź Kaliska - Zgierz i dalej do Kutna. Na trasie tej trwa od ubiegłego roku wymiana torów i sieci trakcyjnej, modernizowane są także przejazdy kolejowo - drogowe. Obecnie prace trwają na przejeździe przy ul. Okulickiego na granicy Łodzi i Zgierza, modernizacja zakończyła się przy ul. Liściastej w Łodzi, a niebawem rozpocznie się przy ul. Twardej w Zgierzu. Na przejazdach pojawi się automatyczna sygnalizacja świetlno-dźwiękowa, kamery i lepsze oświetlenie.

Przebudowywane są także dwa wiadukty w Zgierzu. Na ulicy Łódzkiej po niemal roku trwania prace dobiegają już końca, a niebawem rozpocznie się przebudowa wiaduktu na ul. Długiej. Utrudnienia w ruchu z tym związane mogą potrwać pół roku.

Oto najnowsze informacje o frekwencji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie