MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brak obowiązkowych matur ustnych w 2023? Tego chcą uczniowie technikum. Stworzyli petycję i domagają się równego traktowania

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Matura ustna 2023. Powstała petycja do ministra edukacji, by egzaminy ustne nie były obowiązkowe dla absolwentów techników.
Matura ustna 2023. Powstała petycja do ministra edukacji, by egzaminy ustne nie były obowiązkowe dla absolwentów techników. fot. Krzysztof Kapica/ Polska Press
Matury 2022 już za nami. W maju 2023 egzaminy dojrzałości odbędą się w nowej formule dla absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych i czteroletnich liceów. Uczniów techników obowiązywała będzie jeszcze matura w formule od 2015 roku. Oprócz egzaminów pisemnych przystąpią także do matur ustnych, z których ich rówieśnicy zostali zwolnieni. Przyszłoroczni absolwenci uważają, że jest to nierówne traktowanie i domagają się zwolnienia z matur ustnych. W tej sprawie powstała petycja do ministra edukacji. Na ten moment podpisało ją ponad 3 tys. osób.

Matury ustne w 2023 roku dla uczniów techników. „Apelujemy o ich odwołanie”

Tegoroczni absolwenci szkół średnich zostali zwolnieni z matur ustnych. Do egzaminów można było przystąpić dobrowolnie, na przykład w momencie, gdy uczniowie potrzebowali wyniku do rekrutacji na zagraniczne uczelnie. Taką decyzję podjęto w związku z pandemią COVID-19 i długim okresem nauki zdalnej.

Z matur ustnych zostali jednak zwolnieni tegoroczni licealiści. Ich rówieśnicy, którzy uczęszczają do techników, będą musieli zdawać egzaminy ustne. Stworzono więc petycję do ministra Przemysława Czarnka, w której uczniowie apelują o równe traktowanie i odwołanie obowiązkowych matur ustnych dla uczniów techników w przyszłym roku.

– Brak zastosowania takich samych zasad w zakresie części ustnej egzaminu maturalnego dla tego samego rocznika abiturientów złamałoby zasadę równego traktowania uczniów w zakresie oświaty i dostępu do szkolnictwa wyższego określonej w art. 70 ust. 4 w związku z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Apelujemy do pana Ministra Edukacji i Nauki o odwołanie matur ustnych także dla absolwentów techników 2023 roku ze szkół ponadgimnazjalnych – piszą twórcy petycji: Alicja Rojek, Oliwia Chudzik, Piotr Hertrampf i Igor Ślusarz.

Odwołanie matur ustnych dla uczniów techników?

Uczniowie, którzy postanowili skierować do ministra edukacji apel o odwołanie matur ustnych, swoją decyzję argumentują nie tylko równym traktowaniem wszystkich maturzystów. Podkreślają, że egzaminy ustne nie są brane pod uwagę w rekrutacji na studia. Zauważają też, że jako absolwenci szkół technicznych mają więcej obowiązków, niż licealiści, bo czekają ich egzaminy zawodowe.

– Uczniowie techników mają mniej godzin nauczania przedmiotu – przydział jest pozornie taki sam, ale część nie jest realizowana przez praktyki, część nie jest dostatecznie wyćwiczona w domu, gdyż uczniowie techników muszą przygotowywać się do większej liczby przedmiotów (również do zawodowych) – można przeczytać w apelu skierowanym do Przemysława Czarnka.

Twórcy petycji zwracają uwagę na to, że przyszłoroczni maturzyści, w takim samym stopniu, jak tegoroczni abiturienci doświadczyli trudności związanych z pandemią i nauką zdalną. Nauka online doprowadziła m.in. do tego, że było mniej okazji do ćwiczenia wypowiedzi ustnych, czy to na lekcjach języka polskiego, czy języka obcego nowożytnego.

– Do tego dokłada się życie w ciągłym cieniu pandemii, a ostatnio wojny – zauważają uczniowie i zachęcają inne osoby do podpisania petycji w sprawie odwołania obowiązkowych matur ustnych dla absolwentów techników.

Petycję podpisało dotychczas 3 350 osób. Link do apelu uczniów znajduje się tutaj.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brak obowiązkowych matur ustnych w 2023? Tego chcą uczniowie technikum. Stworzyli petycję i domagają się równego traktowania - Strefa Edukacji

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany