Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Łodzi - uroczyste procesje w parafiach w całym mieście. ZDJĘCIA

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Grzegorz Gałasiński
W kościołach w Łodzi i w regionie trwają obchody święta Bożego Ciała. W Łodzi centralne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11. w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej. W parafiach tradycyjne procesje miały skromniejszy charakter, bo wciąż obowiązuje reżim sanitarny.

W kościołach w Łodzi i w regionie 3 czerwca 2021 trwają obchody święta Bożego Ciała. W Łodzi centralne uroczystości rozpoczynają się o godzinie 11 w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z najwążniejszych świąt w kościele katolickim. Centralne obchody łódzkie rozpoczęły się mszą świętą o godz. 11.00, sprawowaną przez księdza abp Grzegorza Rysia w kościele Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej. Po mszy wyruszyła procesja do czterech ołtarzy usytuowanych:

  • – na rogu ul. Żeromskiego i Al. Mickiewicza
  • – na rogu Al. Mickiewicza i ul. Piotrkowskiej,
  • – przy ul. Piotrkowskiej 194,
  • – przy ul. Piotrkowskiej 262

Procesja przeszła do łódzkiej archikatedry. Uczestniczył w niej tłum wiernych z całej Łodzi. Choć - jak dało się zauważyć - było ich nieco mniej niż w latach sprzed pandemii. Starali się zachowywać pewne odległości między sobą, a niektórzy mieli usta i nos zasłonięte maseczkami. Podążali za Najświętszym Sakramentem w monstrancji niesionym przez arcybiskupa Grzegorza Rysia oraz księży aleją Mickiewicza do ulicy Piotrkowskiej, do katedry, zatrzymując się cztery razy, aby odczytać słowa Ewangelii i poświęcić im chwilę refleksji.
Na zakończenie odśpiewany był hymn "Ciebie, Boga wysławiamy" i udzielone zostało uroczyste błogosławieństwo.

Uroczystość Bożego Ciała należy do świąt nakazanych, czyli wierni mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. W procesjach uczestniczą parafianie, a także liczna asysta, grupy parafialne, ministranci, dziewczynki w białych sukienkach sypiące kwiatki.
- U nas - poza tym, że ludzie faktycznie szli nieco rozproszeni - wszystko odbyło się tak jak zawsze - opowiada mieszkanka parafii pw. Chrystusa Króla.
Wiele osób, które obawiały się wziąć udział w procesji - stało na balkonach i w oknach swoich mieszkań w blokach na osiedlach.

W związku z procesjami na trasach ich przejścia w centrum Łodzi oraz na ulicach poszczególnych dzielnic występowały czasowe utrudnienia i zatrzymania ruchu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany