Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Łodzi. Które procesje są, które odwołano, a które pójdą inną trasą? Czy procesja jest obowiązkowa? Sprawdź...

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
W czwartek, 11 czerwca Kościół katolicki obchodzi święto Bożego Ciała, podczas którego odbywają się procesje. Niektóre parafie w Łodzi z nich zrezygnowały lub skróciły z powodu epidemii.WIĘCEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
W czwartek, 11 czerwca Kościół katolicki obchodzi święto Bożego Ciała, podczas którego odbywają się procesje. Niektóre parafie w Łodzi z nich zrezygnowały lub skróciły z powodu epidemii.WIĘCEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE Krzysztof Szymczak
W czwartek, 11 czerwca Kościół katolicki obchodzi święto Bożego Ciała, podczas którego odbywają się procesje. Niektóre parafie w Łodzi z nich zrezygnowały lub skróciły z powodu epidemii.

Kuria Archidiecezji Łódzkiej 29 maja wydała komunikat w sprawie organizacji procesji Bożego Ciała w sytuacji ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa: _„Procesje Bożego Ciała mogą być organizowane w tradycyjnej formie, przy jednoczesnym zachowaniu zaleceń sanitarnych to znaczy: maksymalnie 150 uczestników i dwumetrowe odległości między nimi_”.
W Łodzi większość parafii zdecydowała się na znaczne skrócenie trasy procesji.

  • W parafii pw. Przemienienia Pańskiego odbędzie się ona po mszy o godz. 9.30 tylko na terenie wokół kościoła, a tradycyjne cztery ołtarze staną pod murami świątyni.
  • W parafii pw. św. Teresy i św. Jana Bosko przy ul. Kopcińskiego 1/3 po mszy o godz. 10 wyruszy uroczysta procesja wokół kościoła, zatrzymując się przy trzech stacjach, a czwarta będzie już na stopniach kościoła.
  • Podobnie będzie w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego przy pl. Wolności gdzie procesja będzie wokół kościoła, bez wchodzenia nawet na teren placu. W parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na placu Kościelnym procesji nie będzie w ogóle.
  • Franciszkanie z parafii pw. Matki Boskiej Anielskiej przy ul. Rzgowskiej organizują procesję po mszy o godz. 10. Przejdzie ona ulicami: Rzgowską, Łukasińskiego, Słowackiego i Leczniczą.

Jedną z nielicznych procesji, które odbędą się na niezmienionej trasie będzie ta organizowana przez parafię katedralną. Wyruszy ona z katedry po zakończeniu mszy, którą o godz. 10 odprawi arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. Procesja przejdzie ulicami Piotrkowską, Czerwoną, Wólczańską i Skorupki do katedry, po drodze zatrzymując się przy czterech ustawionych w tradycyjnych miejscach ołtarzach. Procesja zakończy się przed kolejną mszą w katedrze o godz. 12.30.

Z racji święta obowiązuje zakaz handlu, a z powodu procesji inaczej będzie kursowały tramwaje i autobusy MPK. Ponieważ zacznie się długi weekend, to będą także liczne partole policji.

Msza obowiązkowa procesja już nie

Oficjalna nazwa Bożego Ciała to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jego tradycja sięga średniowiecza, do Polski trafiło w XVI w. Katolicy mają tego dnia obowiązek uczestnictwa we mszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany