ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Bociany czarne online. Ptaki gniazdujące w Łódzkiem...

(pij)

2018-04-21 11:45

2018-04-22 13:39

Dodaj komentarz

Bociany czarne online. Ptaki gniazdujące w Łódzkiem wysiadują już trzy jaja [KAMERA NA ŻYWO]

(pij)

2018-04-21 11:45

Para bocianów czarnych gniazdująca na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi ma już trzy jaja. Ptaki można przez cała dobę podglądać dzięki kamerce internetowej zainstalowanej nad ich domostwem w ramach programu obserwacji tego gatunku, który RDLP prowadzi w wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim.
1/2

(© RDLP)

Opis: Ptaki wysiadują już trzy jaja. Pisklęta wyklują się z nich najwcześniej za miesiąc.
Przejdź do galerii
Wisła Legia na żywo. Wynik meczu Wisła Legia 22.04.18

Pierwsze jajo w bocianim gnieździe pojawiło się 16 kwietnia, dwa kolejne - 18 i 19 kwietnia. Niewykluczone, że na tym się nie skończy. Samice bocianów składają zazwyczaj od 3 do 5 jaj, rzadko kiedy więcej, choć takie przypadki też są znane (w ubiegłym roku para gniazdująca na tym samym drzewie miała 4 jaja, niestety przeżyło z tego tylko dwoje piskląt).


- Im więcej jaj, tym lepiej, bo zwiększają się szanse na wyklucie się z nich młodych ptaków, a bociany czarne to u nas wciąż gatunek rzadki – mówi prof. Piotr Zieliński z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego, opiekun naukowy programu obserwacji bocianów czarnych.

Przed parą bocianich rodziców stoi obecnie wyzwanie wysiedzenia jaj do momentu wyklucia się piskląt. Potrwa to od 35 do 45 dni i nie należy, wbrew pozorom, do zadań łatwych. Jaja wymagają starannej opieki, a znane są przypadki ich niszczenia przez inne ptaki drapieżne. Nawet po wykluciu się młodych bocianków rodzice będą musieli zadbać o ich bezpieczeństwo. Bocianie gniazda bywają atakowane np, przez jastrzębie, jak było w ubiegłym roku na tym samy drzewie. Dwa lata temu drapieżne ptaki porwały trzy pisklęta z innego gniazda na terenie RDLP w Łodzi, które było pod obserwacją naukowców - to był cały miot.

Bociany czarne online można podglądać 24 godziny na dobę na stronie RDLP W Łodzi.

Sprawdź: Jak wiosną zabezpieczyć siebie i dziecko przed kleszczami i komarami?

Pogoda na poniedziałek:

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się