Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biedronki naturalny wróg mszyc! Biedronki, najcenniejszy gość w każdym ogrodzie. Kalendarium ogrodnika na lipiec

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Biedronka, która właśnie się przepoczwarzyła.
Biedronka, która właśnie się przepoczwarzyła. Agnieszka Jedlińska
Biedronki to nieodłączny element polskiego krajobrazu. Żerujące na największych szkodnikach, czyli mszycach są nie tylko ozdobą ogrodu, ale także jego obrońcą. Jedna biedronka jest w stanie oczyścić z mszyc roślinę w zaledwie jeden dzień. Jeszcze bardziej żarłoczne są ich larwy. Warto zadbać, by dobrze czuły się w naszej przestrzeni.

Polskie biedronki charakteryzują się lekko owalnym, pękatym pancerzem w kolorze czerwonym, na którym dostrzegalnych jest od dwóch do siedmiu czarnych kropek. Najpopularniejsza jest siedmiokropka, zwana także bożą krówką.

To jeden z ponad 70 gatunków chrząszczowatych żyjących w naszym kraju. Chętnie osiedla się w sąsiedztwie mszyc, które stanowią podstawę ich diety. Lubią też czerwce, miodówki i przędziorki, a także drobne larwy motyli i muchówek. Najbardziej drapieżne (czyli żarłoczne są larwy i imago przed przepoczwarzeniem się w dorosłego osobnika).

Biedronki, które są strażniczkami naszych roślin można zaprosić do ogrodu świadomie kupując ich jaja lub larwy. W sprzedaży są biedronki adalia (dwukropki). Za 100 sztuk zapłacimy od 100 do 200 zł. Niestety biedronki to owady przestrzenne i trudno je zatrzymać w jednym miejscu. Skutecznie uda się to w oranżeriach, czy szklarniach. Jeśli wypuścimy je w ogrodzie z pewnością część ucieknie do innych ogrodów w poszukiwaniu pokarmu. Warto jednak inwestować, bo im więcej biedronek w przestrzeni miejskiej tym zdrowsze ogrody.

Biedronka polska, czy azjatycka?

Niestety największym zagrożeniem dla polskich biedronek są biedronki azjatyckie, które ponad dekadę temu dotarły do Europy. Nie tylko zabijają nasze biedronki, ale także zmuszają je do migracji, bo są o wiele bardziej łakome niż nasze rodzime okazy. Jest to gatunek uznany za niebezpieczny dla polskiego środowiska naturalnego i należy biedronki azjatyckie zwalczać.

Niestety kusi ich żarłoczność i wiele osób sadza ich larwy na mszycach w swoim ogrodzie jeśli tylko nadarzy się taka okazja. Polska larwa zjada 600 mszyc nim przeobrazi się w dorosłego osobnika, ta azjatycka pożera ich dwa lub trzy razy więcej, na dodatek robi to błyskawicznie.

Jak odróżnić larwę polskiej biedronki od azjatyckiej?

Larwy polskich biedronek są drobniejsze, ich długość dochodzi do ok 6 mm. Są też zwykle czarne lub ciemnobrązowe. Te azjatyckie są co najmniej dwukrotnie większe, mają masywniejsze ciało, często pokryte charakterystycznymi wzorkami. Biedronki zimują w korze drzew i tam po przebudzeniu znoszą jaja, dlatego larwy często spadają z drzew iglastych. Łatwo je zaobserwować jeśli w ich cieniu mamy ustawiony stół lub ławkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany