Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w Łodzi. Od 1 grudnia będzie kursował autobus i zostanie otwarta świetlica dla osób w kryzysie bezdomności

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Autobus wyruszy w trasę w piątek 1 grudnia.
Autobus wyruszy w trasę w piątek 1 grudnia. Archiwum
Autobus dla bezdomnych i potrzebujących wyjedzie w trasę w piątek 1 grudnia. To jedna z form pomocy osobom będącym w kryzysie bezdomności. W pojeździe będą wydawane ciepłe posiłki, gorące napoje, a także odzież. Autobus będzie zatrzymywał się w miejscach, w których najczęściej gromadzą się bezdomni, m.in. w okolicach dworców kolejowych i autobusowych.

Świetlica przy al. Piłsudskiego otwarta dla bezdomnych

Późna jesień i zima to trudne pory roku dla ludzi bez stałego miejsca zamieszkania. Część z niech nie chce przebywać w schroniskach lub noclegowni. Dlatego również od 1 grudnia otworzy się świetlica dla osób bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata. Osoby w kryzysie bezdomności będą mieć możliwość przebywać w niej codziennie w godz. 8 - 16, dostaną gorący posiłek i napoje, odzież odpowiednią do pory roku. Udostępni się im węzeł sanitarny, środki czystości i higieny osobistej, udzieli pomocy pielęgniarskiej.
W 2022 roku z tej placówki skorzystało 188 osób, wydano w niej 5 tys. 569 obiadów oraz 2 tys. 480 sztuk odzieży. W 2020 roku w autobusie wydano 12 tys. 805 gorących posiłków oraz 510 sztuk odzieży.

Bezdomni w Łodzi. Nie bądź obojętny - apeluje miasto

Miasto apeluje do łodzian, by nie pozostawali obojętni na los bezdomnych.
- Jeśli widzimy osobę, która potrzebuje pomocy, zadzwońmy pod numer Straży Miejskiej, czyli 986 lub też pod numer 112 - mówi Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi. – Niejednokrotnie wystarczy jeden telefon, by uratować komuś życie. Sięgnijmy po niego, widząc np. osobę śpiącą na ławce w parku albo na przystanku. Do wychłodzenia organizmu może dojść nie tylko podczas siarczystych mrozów, ale także przy niewielkich przymrozkach, jak również wtedy, kiedy termometry wskazują kilka stopni powyżej zera. Strażnicy miejscy już zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to m.in. pustostany, pomieszczenia gospodarcze, ogródki działkowe, altanki. Natrafiając na takie osoby, funkcjonariusze proponują przewiezienie ich do miejsc, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się.
Informacje o osobach w kryzysie bezdomności można przekazywać także pracownikom socjalnym łódzkiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17. W tym celu należy zgłosić się do jednego z siedemnastu Punktów Pracy Socjalnej. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej: https://mops.uml.lodz.pl/informacje/kontakt/.

Zgłoszenia w tej sprawie przyjmują także trzy Wydziały Pracy Środowiskowej działające w ramach MOPS w Łodzi:

  • I Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Kutrzeby 16, tel. (42) 207 14 50 – dla Bałut oraz części Polesia.
  • II Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Grota-Roweckiego 30, tel. (42) 677 15 50 lub (42) 677 15 52 – dla Śródmieścia oraz Widzewa.
  • III Wydział Pracy Środowiskowej, ul. Będzińska 5, tel. (42) 684 44 81 lub (42) 684 54 47 – dla Górnej oraz części Polesia.
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany