Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Benzyna najtańsza od maja 2009 roku!

AIP
Za benzynę płacimy najmniej od maja 2009 roku, a za olej napędowy najmniej od lutego 2010
Za benzynę płacimy najmniej od maja 2009 roku, a za olej napędowy najmniej od lutego 2010 Anna Kaczmarz
Ceny paliw na stacjach obecnie osiągają kilkuletnich minimów. Za benzynę płacimy najmniej od maja 2009 roku, a za olej napędowy najmniej od lutego 2010.

Jak podają eksperci z BM Reflex, średni poziom cen paliw na stacjach 7-01-2016r. wynosi odpowiednio : dla benzyny bezołowiowej 95 – 4,14 zł/l (-4 gr/l), benzyny bezołowiowej 98 - 4,48 zł/l (-3 gr/l), oleju napędowego – 3,98 zł/l (-5 gr/l) i autogazu – 1,95 zł/l (-3 gr/l) .
Z analizy cen na rynku hurtowym wynika, że w kolejnym tygodniu prawdopodobny jest dalszy spadek cen zwłaszcza oleju napędowego na stacjach. W przypadku benzyny skala spadku na stacjach będzie bardziej ograniczona ze względu na odnotowany wzrost w hurcie w tym tygodniu. Niemniej perspektywy dla cen paliw na pierwsze tygodnie roku są optymistyczne i powinny przynieść nowe minima cenowe dla benzyny i oleju napędowego.
Pierwszy tydzień 2016 roku przyniósł spadek cen ropy Brent i WTI w okolice 32 USD/bbl. Póki co obniżki cen wyhamowały w tym rejonie i w piątek rano ropa Brent kosztuje już 34,30 USD/bbl.
W dalszym ciągu silne poziomy wsparć dla cen ropy Brent i WTI to rejon 29 USD/bbl i spadek poniżej tych poziomów obecnie wydaje się mniej prawdopodobny. Co więcej w średnim okresie niewykluczona jest korekta wzrostowa cen ropy naftowej rzędu 10-15 USD/bbl.
Zdaniem ekspertów z BM Reflex uwaga rynku skierowana jest obecnie na Chiny po serii słabych odczytów PMI przemysłu i sektora usług. Rynek obawia się, że problemy gospodarki Chin mogą być poważniejsze a przez to rzutować na przyszłą konsumpcję paliw. Z drugiej strony jednak w dalszym ciągu popytowa strona chińskiego rynku paliw oraz poziom importu ropy naftowej wyglądają całkiem nieźle. W 2015 roku udział Chin w światowym wzroście konsumpcji ropy naftowej wyniósł blisko 30 proc.
O ile Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej poinformowała o spadku zapasów ropy w USA w minionym tygodniu o 5 mln do 482 mln bbl, tak zaskoczył bardzo duży wzrost zapasów produktów gotowych. Rezerwy benzyn wzrosły aż 10,6 mln bbl do 232 mln bbl. Natomiast zapasy destylatów zwiększyły się 6,4 mln bbl do 159,4 mln bbl. Do tego wszystkiego produkcja ropy w 48 stanach USA zwiększyła się o 20 tys. bbl . Ostatni tydzień ubiegłego roku przyniósł bardzo duży spadek konsumpcji paliw w USA - szczególnie benzyn. Popyt na to paliwa spadł w skali tygodnia aż 1,25 mln bbl/d (13%) do 8,1 mln bbl/d, jednak jest to sytuacja przejściowa związana z warunkami pogodowymi w USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany