Będzie strajk nauczycieli. ZNP podjął uchwałę o rozpoczęciu sporu zbiorowego. W Łodzi tysiąc nauczycieli na zwolnieniu chorobowym

  • Dziennik Łódzki

Maciej Kałach

Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął w czwartek (10 stycznia) uchwałę o rozpoczęciu sporu zbiorowego oraz o wystąpieniu przez oddziały ZNP do pracodawców z żądaniem podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i innych pracowników oświaty o 1000 zł. Pracodawcy to w tym przypadku dyrektorzy uzależnieni finansowo od rządowych nakładów na oświatę.
 Grzegorz Gałasiński

Zatem, jeśli Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ustąpi przed postulatami związkowców, będzie strajk. Jego data zostanie trzymana w tajemnicy jak najdłużej, aby kuratoria oświaty, podległe MEN, nie "straszyły" - według ZNP - nauczycieli konsekwencjami podjęcia protestu.

- Dzisiejsze rozmowy z MEN nie posunęły nas w realizacji naszego postulatu nawet o złotówkę czy o milimetr. Minister Anna Zalewska w swoim słowotoku nie przedstawiła żadnego pomysłu - mówił w czwartkowy wieczór Sławomir Broniarz, prezes ogólnopolskich struktur ZNP, po całym dniu negocjacji w Warszawie.

Ogniwa ZNP mają występować do dyrektorów placówek edukacyjnych o tysiąc złotych podwyżki do 8 lutego. Jeśli szef szkoły, albo przedszkola, postulatu nie spełni, przyjdzie czas na rozpisywanie wśród pracowników referendów, czy wezmą udział w strajku.

– Datę strajku pozostawiamy do wiadomości Związku Nauczycielstwa Polskiego - mówił Sławomir Broniarz. Ale nie wykluczył odejścia od tablic przez pedagogów podczas państwowych egzaminów.

MEN zachowuje spokój.

– Jesteśmy umówieni na dalsze rozmowy, które zaplanowane zostały na 22 stycznia. Do środy, 16 stycznia czekamy na pisemną odpowiedź związków dotyczącą przedstawionych przez MEN propozycji. Zaproponowaliśmy dodatek dla nauczycieli stażystów rozpoczynających pracę w zawodzie „Stażyści na START” – poinformowała w czwartek minister Anna Zalewska. – Chcemy, aby każdy nauczyciel posiadający wyróżniającą ocenę pracy, otrzymywał co miesiąc dodatkowe pieniądze.
Szacunkowe koszty spełnienia postulatu ZNP - według MEN - wyniosą 14,9 mld zł. W 2018 r. subwencja oświatowa wyniosła 43 mld zł, a w projekcie ustawy budżetowej na rok 2019 r. planowana jest na blisko 46 mld zł.
– Szukamy dodatkowych rozwiązań, umówiliśmy się na dalsze rozmowy – dodała w czwartek Anna Ostrowska, rzecznik MEN. – Przypominamy, że w budżecie państwa zapewniliśmy dodatkowe środki na sfinansowanie podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. W sumie będzie to 6,5 mld zł w latach 2018-2020. Począwszy od kwietnia 2018 roku, zgodnie z zapowiedziami minister Anny Zalewskiej, rozpoczęliśmy wprowadzanie planu podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o ok. 15,8 proc. Od 1 stycznia 2019 roku wynagrodzenia nauczycieli wzrosły o 5 proc., a za rok będzie to kolejne 5 proc.

Urząd Miasta Łodzi informuje tymczasem, że na zwolnieniach lekarskich przebywało w czwartek prawie tysiąc łódzkich nauczycieli (najwięcej w podstawówkach: 589).
To dotychczasowa - nieoficjalna - forma protestu, wzorowana na ubiegłorocznej akcji policjantów.

Zobacz też: Członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki zarzuca nauczycielom na L4 demoralizowanie młodzieży

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.03.2019, 15:44

Co Wy nie 1000 a dajmy im po 100.000 co miesiąc i 365 dni wolnych od pracy, żeby się nie przemęczyli. Do tego płatne wyloty na wakacje i bonusy na święta :) Wogóle pracujmy i wszyscy oddajmy im swoje zarobki, może to ich zadowoli.

02.03.2019, 10:01

Dlaczego nie walczyli o podwyżki za PO ? Dali się im wydymać bo mówili że pieniędzy nie ma a teraz widzą że kłamali i chcą 1000 podwyżki i grożą. To jest walka o honor? Jeszcze się z PO bratają z tymi co ich oszukiwali. To hańba dla całego ZNP

23.01.2019, 12:09

Czy ZNP upomni się o nauczycieli z domów dziecka, których "sprzedali" w 2014 roku. Zabrano tym ludziom wszystko a z nauczycieli zrobiono urzędników. Od 2014 roku ZNP milczy. Proponuję aby zrobiono to z nauczycielami wszystkich szkół; w wakacje niech pastują podłogi w szkołach, myją okna, lepią pierogi. Wigilia i Wielki piątek sś normalnymi dniami pracy, dlaczego więc nauczyciele mają mieć wolne. Etat 40 godzin, pensja jak inni. Za nauczycielami pogotowi opiekuńczych i domów dziecka nikt się nie ujął, dlaczego społeczeństwo ma stanąć po stronie nauczyciela ze szkoły czy przedszkola.

23.01.2019, 12:03

chętnie podejmę pracę jako nauczyciel. Mam kwalifikacje. Szukam pracy od wielu lat. Tam skąd jestem nie trzeba mieć nawet kwalifikacji, wystarczy namaszczenie Starosty i jest się nauczycielem. Tacy nauczyciele "uczą"

15.01.2019, 22:49

Jeśli rzeczywiście nauczyciele mają tak dobrze i zazdrościcie im to nikt Wam nie broni pracować w szkole. Dlaczego zamiast zazdrościć nie pójdziecie tam do pracy skoro jest to wg Was praca marzeń?

14.01.2019, 21:03

Ok to nie jest 16h tygodniowo, dochodzą rady, wywiadówki, uzupełnienie dokumentacji , sprawdzenie kartkówki i przygotowanie się do lekcji.. wychodzi ok.40h , tyle ile pracuje zwykły Kowalski. Tyle, że on nie ma wolnych ferii, wakacji, majówek itp... a i 13ej pensji...

14.01.2019, 20:57

Wykształcenie nie zawsze idzie w parze z wykonywanym zawodem. Znam osoby, które mimo ukończonych studiów pracują w handlu, a to w sklepie z odzieżą czy elektroniką. Nie zawsze kasjerka jest nieukiem, czasem po prostu los zmusza do wyboru takiej, a nie innej pracy. Trochę za dobrze mają nauczyciele, zwykły Kowalski nie ma trzynastej pensji, wolnych ferii, wakacji, świąt, majówek ect. a pensję i wykształcenie porownywalne do nauczyciela.

13.01.2019, 13:53

Bardzo upolityczniona akcja. Czym winne są dzieci i rodzice? Rodzic musi wziąć urlop albo L4 , aby zostać w domu z dzieckiem. To porażka zawodu nauczyciela, który ma dać przykład i na pewno nie takim zachowaniem. Idąc do pracy w szkód 20 lat temu, wiedziałem, że tam będę realizował marzenia, a zarabiał w innym miejscu. Do głowy by mi nie przyszło działać na niekorzyść ucznia.

12.01.2019, 09:38

A kto sfinansował Twoje studia ? I dzisiaj nadal chcesz ograbiać emeryta który przez takie akcje nie może liczyć na większą emeryturę niż 860 zł ? Gdyby tak wszyscy pokończyli studia to kto przepychał by kibelki ?

12.01.2019, 09:19

Już lecę, z radością, na wycieczkę za darmo, gdzie 24 godziny na dobę muszę nos i dupę podcierać Twojemu nieudanemu Brajanowi, w czasie gdy mogłabym być z rodziną. Żeby pojechać na tą darmową wycieczkę muszę przygotować tonę dokumentów, regulaminów i umów w trakcie tego wolnego czasu, co go nie spędzam na radach pedagogicznych, szkoleniach, studiach podyplomowych. Nie liczę codziennego sprawdzania prac Twoich geniuszy, przygotowania się do kolejnych lekcji, rozwiązywania ich problemów, bo masz czas na nowe pazury, a na wysłuchanie własnego dziecka już nie. Według Ciebie to 18 godzin? Mam jeszcze 3 godziny dyżurów kiedy pilnuje żeby Dżesika nie rozwaliła sobie głowy albo wyszła z szatni w zmienionych butach, w szaliku i czapce. No i oczywiście zajęcia dodatkowe dla chętnych o ironio - bezpłatne. Kto nie mieszka z nauczycielem, ale takim z prawdziwego zdarzenia, nie wie ile to jest potu i łez, żeby wtłoczyć chodź odrobinę wiedzy w Wasze Dzieci.

12.01.2019, 02:45

to poproszę rząd ,prezydenta i niewiem kogo,aby każdy Polak każdy zawód zarabiał tyle samo później miał tyle samo emerytury i wkońcu zobaczymy jak ,,nadprzeciętny "da sobie rade w takim życiu jak ma teraz szary Kowalski,zaraz odechce sie podwyżek,awantur

12.01.2019, 02:15

A co Ty się tak uczepiłaś dyskontów? ? Tej co tyłek nie zazdrości tam pracującym ludziom..

11.01.2019, 21:51

Dzisiejsza informacja z przedszkola od 14 do 18 stycznia całą kadra przedszkola będzie przebywać na zwolnieniach lekarskich. Bez opieki pozostało tylko z tego przedszkola 240 dzieci, co mają zrobić rodzice, kto mi zrekompensuję zasiłek opiekuńczy do 100%? Gdzie są kontrole lewych zwolnień, rozumiem, że każdy chce dostać podwyżkę, ale to chyba nie tędy droga.

11.01.2019, 21:18

To jak ta praca jest dla was taka zła, to czemu się tak kurczowo pazurami jej trzymacie? Nauczyciele to nieźli kłamcy i oszuści! Potrafią się w męczenników przemieniać jak trzeba, a tak naprawdę są odklejeni zupełnie od rzeczywistości. Gdyby poszli do pracy w korporacji, to po jednym dniu by wylecieli na zbity ryj.

11.01.2019, 20:33

pytanko, czy jak dostaną podwyżkę będą pracować lepiej...?

11.01.2019, 19:03

Po raz pierwszy przeczytalam komentarze pod artykułem. Nie bylam na L-4. Pracuję w szkole. Czytam i oczom nie wierzę. Cytuję " k...y, dziw...i, złodzieje, nygusy, nieroby, lenie, pojeby...."
Pewnie macie to w nosie ale...rozpłakałam się...
Ucze juz 20 lat. Kocham swoją pracę. Dbam o dzieci. Współpracuję z rodzicami. Jest nas TAKICH wiele....dlaczego nas obrażacie i to w tak okropnym stylu? Dlaczego nas tak mocno nienawidzicie ? Jak mam teraz spojrzec w twarz rodzicom moich uczniow i innych...kiedy wiem jakie macie o nas zdanie ?

11.01.2019, 18:55

Czytaj ze zrozumieniem...

11.01.2019, 18:51

pana B wysłać na białe niedżwiedzie,a dzieci wszystkie natychmiast na ferie,wszystkie w jednym terminie,belfrom wstrzymać na czas wynagrodzenie ot

11.01.2019, 18:14

Myślisz ,że jak pracuje w Lidlu to jestem mniej inteligentna od Cb?? Albo nie zasługuje na taką pensje jak Ty? Powiem Ci jedno przez 8 godz swojej pracy właśnie musze obsługiwać takich ludzi jak Ty bez braku szacunku dlainny ch ludzi,Wam niby ,,lepej u.ysłowy"bo chodziłam na studia częściej wystaje słoma z butów,bo większość z Was to chamy i prostaki którzy właśnie wydaje się że jesteście Panami,jedna z taką by przyszła do Lidla to nawet połowy dnia by nie wytrzmała. Żenada

11.01.2019, 15:47

Za skromne 12 tys miesięcznie, Broniarz zastrajkuje zawsze.

Wprowadzano gimnazja Broniarz strajkował, likwidowano gimnazja Broniarz strajkował.

Zawodowy ''STRAJKER''

11.01.2019, 15:41

Nie jest łatwo policzyć wszystko na półkach, jak się nie ma magisterki... :-)

11.01.2019, 15:28

i zlikwidować szkolnictwo państwowe średnie i wyższe.

Każdy rodzic niech odda bon tej szkole, która jego zdaniem jest najlepsza dla jego dziecka.

Niech rynek decyduje a nie stado nierobów w ministerstwie edukacji i kuratorium.

Zostaną najlepsi i najzdolniejsi.

11.01.2019, 15:25

a postkomuch Broniarz wiecznie na stołku w ZNP.

I dostaje 12 000 zł miesięcznie brutto. Za nic.

11.01.2019, 12:16

tylko do roboty sie weź 40 godzin w miesiącu 4 miechy urlopu na wycieczki za nie swoje i jeszcze zle a pracownikom Lidla to mozesz buty czyscic tlumoku