Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie fala apostazji w łódzkim kościele? Wiele osób o tym myśli. Jakie są zasady i skutki apostazji? Co ze ślubem po apostazji? Wyjaśniamy

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Po protestach kobiet przyjdzie fala apostazji? Część protestujących pod kościołami w przypływie emocji myśli o formalnym wystąpieniu z Kościoła. "Apostazja" to w ostatnich dniach często wyszukiwane słowo przez internautów z regionu łódzkiego. Jednak Kościół radzi przemyśleć sprawę, bo skutki apostazji są poważne. Tłumaczymy jakie.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH
Po protestach kobiet przyjdzie fala apostazji? Część protestujących pod kościołami w przypływie emocji myśli o formalnym wystąpieniu z Kościoła. "Apostazja" to w ostatnich dniach często wyszukiwane słowo przez internautów z regionu łódzkiego. Jednak Kościół radzi przemyśleć sprawę, bo skutki apostazji są poważne. Tłumaczymy jakie.CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH Grzegorz Gałasiński
Po protestach kobiet przyjdzie fala apostazji? Część protestujących pod kościołami w przypływie emocji myśli o formalnym wystąpieniu z Kościoła. "Apostazja" to w ostatnich dniach często wyszukiwane słowo przez internautów z regionu łódzkiego. Jednak Kościół radzi przemyśleć sprawę, bo skutki apostazji są poważne. Tłumaczymy jakie.

Apostazja po protestach kobiet?

Pan Krzysztof z Łodzi nie bierze udziału w protestach kobiet. Ma inny pomysł na wyrażenie swojego gniewu i sprzeciwu wobec ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Chce dokonać apostazji.

- Swoje zdanie w polityce mogę wyrazić najwyżej przy urnie. Chodzenie po mieście i wykrzykiwanie swojej złości nic nie da. Nikt się tym protestem nie przejmie – wyjaśnia.

Dlatego zamiast maszerować postanowił wypisać się z Kościoła katolickiego. - Od dawna nic mnie Kościołem nie łączy. Jest wreszcie dobry powód, żeby uporządkować te sprawy i formalnie się wypisać – mówi.

Zauważa jednak, że jego decyzja nie będzie raczej dla Kościoła bardzo odczuwalna. - Od lat jestem w Kościele martwą duszą, nazwiskiem na liście, które teraz będzie wykreślone – mówi pan Krzysztof.

Jak dokonać apostazji? Coraz więcej osób chce to wiedzieć?

Ostatnie, gwałtowne wydarzenia i protesty wobec roli Kościoła w państwie sprawiły, że coraz więcej mieszkańców regionu łódzkiego myśli o apostazji, czyli formalnym wystąpieniu z Kościoła katolickiego. Wyszukiwarka Google jest tu bezwzględna: w ciągu tygodnia od czasu opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego liczba zapytań o hasło „apostazja” wzrosła w niektórych porach dnia aż czterokrotnie.

Ile z tych oburzonych osób naprawdę zdecyduje się na formalne wystąpienie z Kościoła? Pewnie niewielka tylko część, bo cała procedura wymaga więcej zachodu i nie da się jej wykonać zdalnie.

Apostazja zasady. To wyjaśnia mówi dekret episkopatu

Zasady apostazji reguluje dekret Konferencji Episkopatu Polski z 2015 r. o występowaniu i powrocie do Kościoła. Dekret ten ułatwił procedurę, bo jeszcze kilka lat temu potencjalny apostata musiał zabierać ze sobą do kancelarii dwóch świadków, a najlepiej któregoś z rodziców lub chrzestnych.

Teraz, aby wystąpić z Kościoła wymagane jest jedynie „oświadczenie woli złożone pisemnie w obecności proboszcza swojego miejsca zamieszkania”. To oznacza, że trzeba się wybrać w godzinach pracy do kancelarii parafialnej w swojej parafii. Trzeba też zaliczyć umoralniającą przemowę, bo zgodnie z dekretem osoby chcące się wypisać z Kościoła należy „z miłością pouczać i zachęcać, by odstąpiły od zamiaru” oraz próbować obudzić w nim wiarę. Do tego, jeśli było się chrzczonym w innej parafii, trzeba wcześniej zdobyć swoje świadectwo chrztu.

W dekrecie Episkopat zaznaczył, że nie ma mocy prawnej oświadczenie przesłane pocztą, drogą elektroniczną lub złożone przed urzędnikiem cywilnym. Na dodatek apostazja dostępna jest jedynie dla osób pełnoletnich.

Apostazja a ślub kościelny, apostazja a pogrzeb. Skutki apostazji

Kościół zniechęca do tego kroku, bo - jak podkreśla ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii - apostazja ma poważne skutki.

-Akt apostazji obok schizmy i herezji pociąga za sobą karę ekskomuniki, czyli wyłączenia ze wspólnoty wiernych – mówi ks. Kłys. - Taka osoba, nie może zawrzeć związku małżeńskiego w Kościele katolickim, a tym samym ksiądz nie uda się na cmentarz na pochówek nawet na prośbę rodziny – ostrzega duchowny.

Dlatego wiele protestujących osób mimo wyrażanej na ulicy złości, nie chce zrywać więzi z Kościołem. Pani Klaudia z Łodzi w czasie protestów kobiet robiła porządek w dokumentach. Znalazła w nich zaświadczenie z maturalnej klasy z katechezy o ukończeniu nauk przedmałżeńskich.

Apostazja: czy można być chrzestną lub świadkiem na ślubie?

-Zaskoczył mnie ten dokument. Przez chwilę zastanawiałam się, co z nim zrobić. W końcu podjęłam decyzję i go podarłam. Nie sądzę, żebym po tym co zrobiono teraz kobietom, zdecydowała się kiedyś na ślub kościelny – mówi łodzianka.

Ale podrzeć w złości świadectwo z katechezy to jedno, a formalnie wystąpić z Kościoła to już poważniejsza decyzja. - Chcę być świadkiem na ślubie przyjaciółki, apostazja to chyba dla mnie jednak za dużo – mówi Klaudia.

Apostazja to nadal decyzja nielicznych

Łódzki Kościół nie odnotował w ostatnich dniach zainteresowania apostazjami. Trudno jednak spodziewać się fali, bo to wciąż pojedyncze przypadki.

W 2010 w diecezji łódzkiej i łowickiej było w sumie 10 apostazji, a w całej Polsce 459. W 2015 r. w diecezji łódzkiej były cztery takie wystąpienia. Obecnych statystyk z łódzkiej kurii nie udało nam się uzyskać, choć trudno przyjąć, że nie istnieją.

Co z osobami, które jednak się wypiszą, a za jakiś czas stwierdzą jednak, że decyzja o rozwodzie z Kościołem była zbyt pochopna?

Apostazja. Jak można ją odwrócić

Zawsze jest możliwość powrotu, jeśli publicznie wyzna się wiarę. A w razie niebezpieczeństwa zagrożenia życia apostata może się wyspowiadać nawet bez formalnego powrotu. Dlatego Kościół przed przyjęciem deklaracji każdemu występującemu przypomina zasadę: „semel catholicus, semper catholicus”. Czyli „raz katolik, zawsze katolik”. Potencjalnym apostatom pewnie się ona nie spodoba.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany