MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą nas leczyć żołnierze WOT zamiast lekarzy?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Terytorialsi odbywają intensywne szkolenia medyczne pod okiem lekarzy - komandosów

Z myślą o wsparciu cywilnych służb medycznych 12 terytorialsów ukończyło kilkudniowe szkolenie i już za kilka dni będzie mogło pojawić się w szpitalach. Mają m.in. pobierać wymazy na obecność COVID-19.

Celem szkolenia, realizowanego w ramach operacji „Odporna Wiosna”, było wzmocnienie kompetencji żołnierzy OT z zakresu medycyny i najnowszych trendów w opiece przedszpitalnej. Prowadzili je przez byli medycy z jednostki komandosów w Lublińcu, specjaliści medycyny pola walki. Mł. chor. Łukasz Sikora „SIKOR” i st. sierż. Krzysztof Pluta „WIR” są absolwentami elitarnych kursów medyków sił specjalnych w USA, którzy dołączyli do Zespołu Działań Niekonwencjonalnych WOT. Choć są już w rezerwie, na własny wniosek zostali przywróceni do okresowej służby wojskowej aby służyć swoją wiedzą i doświadczeniem w czasie pandemii.

Cykl szkoleń kierowany jest do żołnierzy OT z podstawowymi i zaawansowanymi kompetencjami medycznymi. W szeregach WOT są także żołnierze - wykwalifikowani medycy, którzy dodatkowo zwiększają swoją wiedzę i doskonalą umiejętności by następnie wykorzystać je w ramach pomocy przedmedycznej.

– Kiedy dowiedziałem się o możliwości odbycia szkolenia pod okiem tych fachowców od razu zgłosiłem swój akces – mówi szer. OT Arkadiusz Olczak – medyk z jednostki w Zgierzu, na co dzień programista. - To moje drugie warsztaty pod okiem sierż. Pluty. Również st. szer. OT Krzysztof Osowski potwierdza, że to był czas intensywnej nauki. – Bardzo duża dawka wiedzy, a przede wszystkim praktyka, której nigdy dość.

Na zakończenie szkolenia i po zdanych egzaminach żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymali certyfikaty T3C NAEMT, rozpoznawalny i uznany dokument w NATO. Z tymi kompetencjami żołnierze będą mogli działać efektywniej w zakresie pomocy przedmedycznej, wspierając i odciążając personel medyczny.

Mł. chor. Łukasz Sikora jako pierwszy żołnierz polskich sił specjalnych, stworzył pilotażową edycję kursu, który jest obecnie standardem wyszkolenia medyków sił specjalnych NATO. St. sierż. Krzysztof Pluta to pierwszy w Polsce absolwent kursu Special Operations Combat Medic (SOCM), elitarnej szkoły dla medyków sił specjalnych USA. Obaj wielokrotnie uczestniczyli w misjach poza granicami kraju.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany