Bank Pekao zaprasza na spotkanie ze sztuką Wojciecha Kossaka. Co warto wiedzieć o dziełach artysty?

Materiał promocyjny Banku Pekao S.A.
Fot. Armando Alvarado
Fot. Armando Alvarado
Wojciech Kossak to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli malarstwa historyczno-batalistycznego nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie. Jego dzieła budzą emocje do dziś – wśród pokaźnych zbiorów artysty warto zwrócić uwagę m.in. na monumentalny obraz „Bitwa pod piramidami”. Wymiary tego dzieła to aż 15 × 115 m, a jego historia jest równie ciekawa, jak sama treść obrazu. Teraz można poznać ją bliżej, oglądając film „Okiem liryka” w reżyserii Prota Jarnuszkiewicza, wyprodukowany przez wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jak powstawała „Bitwa pod piramidami”?

Najbardziej znane dzieła Wojciecha Kossaka to przede wszystkim panoramy. Artysta jest często kojarzony z „Panoramą Racławicką”, namalowaną we współpracy z Janem Styką, eksponowaną od 1980 w specjalnie przygotowanym oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obraz ten powstał w latach 1893–1894 i od razu zdobył spore uznanie. Pozytywny odbiór skłonił malarza do pracy nad kolejnymi panoramami, jednak spotkał się on z pewnymi problemami w kwestii przedstawiania obrazów. Namalowana w 1899 roku „Bitwa pod Somosierrą”, przedstawiająca m.in. szarżę polskich szwoleżerów, nie uzyskała zgody ówczesnego gubernatora warszawskiego.

Z uwagi na problemy z ekspozycją „Bitwy pod Somosierrą” Kossak skupił się na bitwach z innych regionów. Na przełomie XIX i XX wieku powstała „Bitwa pod piramidami”, nawiązująca do kampanii Napoleona w Egipcie. Obraz ten nie spotkał się jednak z większym zainteresowaniem, przez co szybko został usunięty z warszawskiej wystawy, a artysta zdecydował się podzielić go na fragmenty.

Obecnie dzieło jest wciąż przechowywane w częściach, które znajdują się w różnych zbiorach. Jedna z nich należy do Banku Pekao, natomiast kolejna należy do kolekcji Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej – bratanica Wojciecha Kossaka zakupiła obraz w 1936 roku.

Historia obrazu Wojciecha Kossaka

Niezwykle interesująca historia tego dzieła została przedstawiona w filmie „Okiem liryka”, opracowanym przez Galerię Sztuki Banku Pekao i warszawską Akademię Sztuk Pięknych. To zwięzłe, ale pełne informacji przejście przez dzieje zarówno obrazu, jak i samego malarza, a także profesjonalne spojrzenie na różnice pomiędzy fragmentami przechowywanymi w różnych zbiorach. Ekspercka wiedza przedstawiona w materiale sprawia, że jest to wartościowa propozycja dla każdego miłośnika sztuki.

Informacje na temat obrazu zostały przedstawione przez dra Pawła Ignaczaka, historyka sztuki z wieloma wyróżnieniami w tym obszarze, któremu towarzyszy dr Anna Kowalik – specjalistka od konserwacji i restauracji malarstwa sztalugowego. Czym różnią się części dzieła z kolekcji Banku Pekao i Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej? Czego można się dowiedzieć po analizie kolorów i farb? Jak powstawał obraz? To wszystko i wiele więcej można znaleźć w filmie dostępnym już teraz na kanale Banku Pekao na portalu YouTube.

„Bitwa pod piramidami” to dynamiczna scena wojenna prosto z Egiptu

Warto na chwilę zatrzymać się także przy samym obrazie. „Bitwa pod piramidami” to wyjątkowo dynamiczne przedstawienie starcia między armią Napoleona a wojskami ówczesnych władców Egiptu, które odbyło się w północnej części kraju, zaledwie kilkanaście kilometrów od historycznych piramid. Panoramiczny format dzieła w parze z ogromną liczbą skrupulatnie namalowanych szczegółów pozwala widzowi przenieść się prosto w środek bitwy, która odbyła się nieco ponad 100 lat przed namalowaniem obrazu. Co ciekawe, podczas tworzenia dzieła Wojciech Kossak osobiście odbył podróż do Egiptu wraz ze swoim współpracownikiem Michałem Gorstkinem-Wywiórskim, dzięki czemu atmosfera panoramy w bardzo dużym stopniu przypomina realne, pustynne warunki miejsca bitwy.

Dzieła wielkich polskich artystów w kolekcji Banku Pekao

Bank Pekao od dawna inwestuje w polską sztukę – to stały element strategii banku już od momentu jego założenia w roku 1929. W ostatnich latach zbiory są przenoszone do przestrzeni online: spora część dzieł jest już teraz dostępna w wirtualnej Galerii Sztuki. Na stronie internetowej banku można znaleźć m.in. obrazy Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego czy Józefa Mehoffera, jak również inne dzieła Wojciecha Kossaka, a także rzeźby i sztukę użytkową. To wyjątkowa inicjatywa, dzięki której każdy może zbliżyć się do sztuki i docenić historyczne dzieła z dowolnego miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Bank Pekao zaprasza na spotkanie ze sztuką Wojciecha Kossaka. Co warto wiedzieć o dziełach artysty? - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany