Baltic Pipe – kluczowy projekt GAZ-SYSTEM

Materiał informacyjny Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Czym jest Baltic Pipe? Co obejmuje ta inwestycja i w jaki sposób poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski? Wyjaśniamy, jak powstał Baltic Pipe i dlaczego jest ważny dla naszego kraju.

Baltic Pipe – gazociąg ważny dla Polski i Europy

Baltic Pipe to wspólna inwestycja duńskiego Energinet oraz polskiego GAZ-SYSTEM, realizowana z przy dofinansowaniem ze środków unijnych. Nowy gazociąg łączy polski system przesyłowy z istniejącym gazociągiem EUROPIPE II. W ten sposób umożliwia odbiorcom w naszym kraju wybór i kontraktowanie gazu ze złóż na Szelfie Norweskim, do których wcześniej Polska nie miała bezpośredniego dostępu.

Czym jest Baltic Pipe?

Projekt został zrealizowany we współpracy dwóch partnerów: GAZ-SYSTEM odpowiedzialnego za część gazociągu między Polską a Danią oraz Energinet, który odpowiadał za odcinek między Danią a istniejącym gazociągiem EUROPIPE II. Warto podkreślić, że inwestycja została przeprowadzona w szybkim tempie i ukończona zgodnie z deklarowanym terminem. W 2020 r. GAZ-SYSTEM i Energinet uzyskali komplet pozwoleń i umów na prace budowlane na duńskim i polskim odcinku, a jako datę symbolicznego otwarcia gazociągu wyznaczono 27 września 2022 r.

Baltic Pipe – kluczowy projekt GAZ-SYSTEM

- Pierwszy w historii polskiego gazownictwa gazociąg podmorski Baltic Pipe jest fundamentem strategii polskiego rządu, zapewniającej Polsce bezpieczeństwo energetyczne. GAZ-SYSTEM przez ostatnie 6 lat zrealizował program inwestycyjny, którego owocem są trzy nowe połączenia międzysystemowe z Danią, Słowacją i Litwą, rozbudowany terminal LNG, zwiększone moce przesyłowe sieci krajowej uzyskane dzięki nowym gazociągom i tłoczniom. Jestem dumny, że mogłem osobiście nadzorować te projekty - powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.

Baltic Pipe, wraz z rozbudowywanym Terminalem LNG w Świnoujściu, zapewni naszemu krajowi dostęp do alternatywnych źródeł gazu, a także pozwoli stać się ważnym centrum dystrybucji niebieskiego paliwa w tej części Europy.

Jakie ilości gazu popłyną gazociągiem i dokąd?

Łączna długość gazociągów ułożonych w ramach projektu wynosi ok. 900 km. GAZ-SYSTEM był odpowiedzialny za ułożenie 275 km Baltic Pipe na dnie Morza Bałtyckiego, 231 km gazociągów lądowych oraz budowę lub rozbudowę trzech tłoczni: Goleniów, Odolanów i Gustorzyn. Baltic Pipe łączy polski system gazowy poprzez Danię z istniejącym gazociągiem EUROPIPE II. Z kolei EUROPIPE II wiedzie z norweskiego obszaru przemysłowego Kårstø do przyłącza gazociągu EUROPIPE I u wybrzeży Niemiec.
Przesył gazu w Baltic Pipe zostanie uruchomiony 1 października 2022 r. Od tego momentu dostępna będzie przepustowość gazociągu na poziomie 2–3 mld m3 rocznie, natomiast od grudnia będzie ona wynosić 10 mld m3 w ujęciu rocznym.

Udział GAZ-SYSTEM w inwestycji

GAZ-SYSTEM odpowiadał za budowę podmorskiego odcinka gazociągu na Bałtyku, a także rozbudowę ponad 230 km polskiego systemu przesyłowego na lądzie. Prace obejmowały:
• budowę gazociągu morskiego między Danią a Polską;
• budowę gazociągu Niechorze – Płoty łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym;
• budowę gazociągu Goleniów-Lwówek;
• rozbudowę tłoczni Goleniów oraz Odolanów;
• budowę tłoczni gazu Gustorzyn.

Podmorska część gazociągu

Baltic Pipe w części podmorskiej, za której budowę odpowiedzialny był GAZ-SYSTEM, ma długość 275 km. Na duńskim i polskim wybrzeżu od kwietnia do lipca 2021 r. wydrążone zostały tunele łączące część lądową i podmorską gazociągu. Nazwano je „Danka” oraz „Pola”. Prace przy układaniu odcinka pod wodą realizowano przy udziale trzech statków: Castorone, Castoro 10 i Castoro Sei. Ta część inwestycji została rozpoczęta pod koniec czerwca 2021 r. Na statkach odbywało się spawanie odcinków rur o długości 12,2 m. Zespawane odcinki opuszczano następnie pod wodę. Średnia prędkość układania gazociągu to ok. 3–5 km na dobę. Prace przy układaniu podmorskiej części Baltic Pipe ukończono po niespełna 5 miesiącach, na początku listopada 2021 r.

Ponad 230 km nowego gazociągu lądowego

Na odcinku Niechorze – Płoty w województwie zachodniopomorskim powstał gazociąg łączący część podmorską z systemem przesyłowym. Jego długość to ok. 41 km. Rury o średnicy 900 i 1000 mm mogą pracować pod ciśnieniem gazu 8,4 MPa (maksymalne ciśnienie robocze, MOP). Przepustowość gazociągu oszacowana została na 1,26 mln m3 na godzinę.
Realizacja tego odcinka gazociągu została podzielona na 4 etapy:
• połączenie z gazociągiem morskim (ok. 90 m);
• odcinek gazociągu między Niechorzem a terminalem odbiorczym w Konarzewie (ok. 4,5 km, rury o średnicy 900 mm);
• terminal odbiorczy w Konarzewie;
• odcinek gazociągu od terminala odbiorczego w Konarzewie do węzła przesyłu gazu Płoty (ok. 36,5 km, rury o średnicy 1000 mm).

Kolejny gazociąg lądowy Goleniów – Lwówek przebiega przez tereny trzech województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Jego długość wynosi 191 km, a wykonany został z rur o średnicy 1000 mm. Przepustowość odcinka to 1,5 mln m3 na godzinę, a ciśnienie MOP, przy którym może pracować, wynosi tak jak dla gazociągu Niechorze – Płoty 8,4 MPa.
Budowa gazociągu Goleniów – Lwówek przebiegała w podziale na dwa etapy, z których pierwszy obejmował odcinek relacji Goleniów – Ciecierzyce (ok. 122 km), a drugi Ciecierzyce – Lwówek (ok. 69 km). Inwestycja wymagała wykonania przekroczeń bezwykopowych aż pod 4 rzekami: Iną, Pełczą, Krąpielą i Wartą. Tę ostatnią rzekę pokonano najdłuższym przewiertem w Polsce – jego długość wynosi 1400 m.

Budowa i rozbudowa tłoczni gazu

W ramach inwestycji Baltic Pipe wybudowana została tłocznia gazu w Gustorzynie (okolice Brześcia Kujawskiego w województwie kujawsko-pomorskim). Jest to kluczowy element dwóch projektów: Baltic Pipe oraz połączenia systemów przesyłowych Polski i Litwy – otwarty w maju 2022 r. gazociąg GIPL to rezultat współpracy GAZ-SYSTEM i litewskiego operatora systemu przesyłowego AB Amber Grid.

Obiekt o mocy 20 MW odpowiada za umożliwienie rozprowadzenia gazu z Norwegii w kierunku tłoczni, a następnie skierowania tego strumienia m.in. na Litwę.

Poza budowaną od podstaw tłocznią w Gustorzynie rozbudowy wymagały dwie inne istniejące tłocznie: Goleniów oraz Odolanów. Znajdująca się w województwie zachodniopomorskim tłocznia w Goleniowie wraz z Baltic Pipe oraz istniejącymi gazociągami stanowi ważny element rozwoju transgranicznej infrastruktury przesyłowej w rejonie Morza Bałtyckiego. Inwestycja polegała na rozbudowie węzła przesyłowego oraz na połączeniu nowych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową. Nowa tłocznia zyskała większą:
• moc (z 5 MW do 30 MW);
• przepustowość (z 430 tys. m3/h do 1,57 mln m3/h);
• powierzchnię 10 ha.

Obiekt o zwiększonych parametrach tłoczenia zapewni lepszy dostęp do gazu ziemnego w regionie zarówno odbiorcom indywidualnym, Goleniowskiemu Parkowi Przemysłowemu, jak i przestawianej z węgla na gaz ziemny Elektrowni Dolna Odra.

Podobnie rozbudowana została tłocznia wraz z węzłem przesyłowym w Odolanowie w województwie wielkopolskim. Moc wzrosła z 5 do 35 MW, a przepustowość z 280 tys. m3/h do 1,38 mln m3/h. Dzięki tłoczni w Odolanowie strumień gazu pochodzącego z Baltic Pipe może być kierowany w kierunku południowym w ramach Korytarza Północ – Południe.

Baltic Pipe – kluczowy projekt GAZ-SYSTEM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Baltic Pipe – kluczowy projekt GAZ-SYSTEM - Gazeta Wrocławska

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie