Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bąblowica może doprowadzić nawet do śmierci. Wystarczy, że zjesz owoce prosto z krzaczka. To groźna choroba, która latem jest istną plagą

SR
Bąblowica latem jest szczególnie groźna, dlatego podczas wakacyjnych wycieczek warto stosować się do kilku zasad.
Bąblowica latem jest szczególnie groźna, dlatego podczas wakacyjnych wycieczek warto stosować się do kilku zasad. https://www.istockphoto.com//kjekol
Bąblowica to jedna z najgroźniejszych chorób, jakimi człowiek może zarazić się od zwierząt, a co gorsza, niewykryte schorzenie może doprowadzić nawet do śmierci. Bąblowica latem jest szczególnie groźna, dlatego podczas wakacyjnych wycieczek warto stosować się do kilku zasad. Sprawdźcie jakie są objawy tej choroby, jak można się nią zarazić i na co szczególnie należy uważać.

Bąblowica - co to za choroba? Latem i podczas wakacji jesteśmy szczególnie narażeni na zarażenie bąblowicą

Bąblowica nazywana jest także chorobą brudnych rąk i jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób, jakimi człowiek może zarazić się od zwierząt.

Bąblowica jest zoonozą (chorobą, która przenosi się ze zwierząt na ludzi), powodowaną przez larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. - tłumaczy Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów.

Choroba brudnych rąk może zaatakować Twoją wątrobę, płuca lub kości. Niewykryta bąblowica może doprowadzić nawet do śmierci

Objawy ściśle związane są z lokalizacją cysty, najczęściej umiejscawiają się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym lub kościach.

Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci. - ostrzega GIS.

Bąblowica może skutecznie pokrzyżować wakacje. Jak przedostaje się do organizmu człowieka?

Bąblowica jest pasożytniczą i trudną do wykrycia chorobą. Do organizmu człowieka może przedostać się przez:

  • bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami,
  • przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk,
  • spożycie skażonej jajami żywności lub wody.

Jak chronić się przed bąblowicą?

Aby uniknąć zarażenia tą groźną chorobą należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, a także co bardzo istotne - jeść tylko umyte warzywa i owoce. Należy o tym pamiętać zwłaszcza podczas wypraw do lasu - nie jedz owoców leśnych prosto z krzaczka. Dlatego np. zebrane jagody przed zjedzeniem należy dokładnie umyć, bowiem mogą być one skażone jajami tasiemca. Aby uniknąć zachorowania na bąblowicę pamiętaj także o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami, a jeśli posiadasz domowego pupila, zadbaj o regularne zabiegi odro­baczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.

Nigdy nie jedz owoców prosto z krzaka! Robiąc coś takiego możesz się nabawić chorób, które są groźne, a początkowo nie dają wyraźnych objawów.

Tych owoców nie jedz prosto z krzaka. Choć to z pozoru niegr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany