ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych

Materiał partnera zewnętrznego

2018-06-12 13:35

2018-06-12 13:35

Atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych

Materiał partnera zewnętrznego

2018-06-12 13:35

Problemy skórne to jedne z wyjątkowo uciążliwych i nieprzyjemnych dolegliwości. Są trudne w leczeniu, a to, że często niełatwo je ukryć sprawia, że stwarzają silny dyskomfort nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Nieestetyczny wygląd powoduje bowiem skrępowanie i wstyd u wielu pacjentów, dlatego zdarza się, że leczenie problemów skórnych przebiega dwutorowo. Prowadzona jest standardowa kuracja dermatologiczna i poleca przez lekarzy psychoterapia, której zadaniem jest pozbycie się kompleksów i poprawa jakości życia pacjenta. Taki rodzaj terapii jest często stosowany podczas leczenia atopowego zapalenia skóry oraz egzemy, ponieważ osoby na nie cierpiące potrzebują wsparcia i poprawienia pewności siebie.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych      Atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych

Czym jest egzema?

Dermatolodzy definiują egzemę jako grupę chorób dermatologicznych, w ramach której wyróżnia się kilka rodzajów zapalenia skóry. W przebiegu choroby, u zdecydowanej większości pacjentów opisuje się czerwoną, nabrzmiałą i swędzącą skórę. Lekarze podkreślają, że istnieje wiele przyczyn choroby, a wśród nich znajdują się m.in.: inne choroby, alergie, kontakt ze substancjami drażniącymi, a także predyspozycje genetyczne. Istnieją rodzaje egzemy, którym można zapobiegać poprzez unikanie podrażnień, stresu oraz właściwych organizmowi alergenów. Trzeba dodać, że dolegliwości mają charakter chroniczny, ale niezakaźny, o czym wiele osób zapomina, skazując chorych na pewnego rodzaju ostracyzm społeczny.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci i dorosłych

Najbardziej powszechnym rodzajem egzemy jest atopowe zapalenie skóry, które występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. AZS jest chorobą alergiczną, podczas której skóra staje się sucha swędząca. Jest to również schorzenie na całe życie, jednak odpowiednia pielęgnacja skóry sprawia, że życie z dolegliwościami nie sprawia większych problemów. Atopowe zapalenie skóry u dzieci pojawia się najczęściej niedługo po urodzeniu lub pomiędzy szóstym a siódmym rokiem życia. Choć objawy choroby mogą być różne, najczęściej sygnałem do niepokoju jest sucha, wędząca skóra oraz wysypka, która pojawia się na twarzy, wewnętrznej stronie łokci, z tyłu kolan oraz na rękach i stopach. W podobny sposób objawia się atopowe zapalenie skóry u dorosłych. Warto zauważyć, że stwierdzono pewną zależność pomiędzy poziomem życia a występowaniem choroby. Otóż dowiedziono, że duża część osób dotknięta AZS zamieszkuje kraje wysoko rozwinięte, a ich status materialny można określić jako bardzo dobry. Okazuje się bowiem, że nadmierna higiena i używanie zbyt dużej ilości środków myjących mogą doprowadzić do rozwoju atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że skóra jest podrażniona i pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, jaką jest, np. flora bakteryjna.

Leczenie atopowego zapalenia skóry – co pomoże?

Leczenie atopowego zapalenia skóry nie jest łatwym zadaniem, ale może być skuteczne, jeśli pacjent będzie przestrzegał wszystkich zaleceń lekarza. Terapia jest dostosowana do wielu czynników, wśród których najważniejsze są: występujące objawy choroby, wiek pacjenta oraz jego ogólny stan zdrowia. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz wykonaniu odpowiednich badań, lekarz zaleca najwłaściwsze w danym przypadku leczenie atopowego zapalenia skóry. Ważnym sposobem radzenia sobie ze schorzeniem jest oczywiście podawanie leków na AZS i egzemę, które łagodzą objawy choroby. Ponadto nierzadko stosuje się fototerapię, czyli kurację falami światła ultrafioletowego A lub B. Fototerapia może być samodzielną formą leczenia AZS lub metodą pomocniczą podczas kuracji. Trzeba jednak pamiętać, że jedną z ważniejszych roli w procesie leczenia atopowego zapalenia skóry, odgrywa pielęgnacja skóry atopowej. To niełatwe zadanie przynosi niezwykłe efekty. Wymaga jednak dużej dyscypliny od pacjenta, ponieważ brak regularności przyczynia się do nawrotu choroby. Do pielęgnacji skóry z AZS stosuje się specjalne maści, kremy jak http://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-sensiderm-krem/

Dla wielu pacjentów życie z atopowym zapaleniem skóry to droga przez mękę głównie ze względu na dyskomfort fizyczny oraz nieestetyczny wygląd skóry powodujący z kolei dyskomfort psychiczny. Dodatkową trudność sprawia fakt, że choroba jest trudna w leczeniu, jednak istnieje pewne pocieszenie. Odpowiednia (i przede wszystkim regularna) pielęgnacja skóry oraz używania właściwych dla niej kosmetyków i preparatów może przynieść ogromną ulgę w schorzeniu oraz poprawić wygląd i kondycję psychiczną pacjenta.