Arcybiskup Jędraszewski żegnał się z łódzką archidiecezją [zdjęcia, FILMY]

ao
W bazylice archikatedralnej pożegnano w sobotę arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który zakończył czteroletnią posługę w archidiecezji łódzkiej. Arcybiskup decyzją papież Franciszka przejmie we władanie archidiecezję krakowską. Zastąpi tym samym kardynała Dziwisza, który odchodzi na emeryturę.

Setki wiernych wypełniły świątynię, aby uczestniczyć w dwugodzinnej mszy świętej dziękczynnej. Władzom Łodzi towarzyszył minister obrony Antoni Macierewicz, który przyjechał w towarzystwie BOR-u.

Arcybiskup podkreślał, że z żalem wyjeżdża z Łodzi.

- Trzeba przywracać prawdę o Łodzi męczeńskiej, której symbolami stały się: getto żydowskie, znajdujące się w nim miejsce męczeństwa Polskich dzieci, słynny obóz na ul. Przemysłowej, Radogoszcz, a potem żołnierze wyklęci, a także nasi starsi bracia kapłani męczennicy aresztowani ponad 70 lat temu i osadzeni w obozie w Konstantynowie, a następnie wywiezieni do Dachau. Staraliśmy się żyć tą prawdą historyczną, która jest zakorzeniona w tej najwyższej prawdzie, jaką jest Jezus Chrystus- mówił ks. abp Marek Jędraszewski. - Dziękuję tym wszystkim, których pan Bóg postawił przez cztery lata na mojej pasterskiej drodze. Proszę was siostry i bracia, módlcie się za mnie, abym dalej szedł tą drogą, któą wyznacza mi Pan. Za chwilę po raz ostatni, jako metropolita łódzki, ucałuję ołtarz tej katedry.

Na koniec łódzki biskup diecezjalny Ireneusz Pękalski wymienił zasługi arcybiskupa dla łódzkiego kościoła: organizację pielgrzymek m.in. do Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej, podkrakowskich Łagiewnik, Rzymu, obchody rocznicy chrztu Polski, zaangażowanie wolontariuszy w Światowe Dni Młodzieży. Zgodnie z życzeniem arcybiskupa wszystkie datki przekazane na tacę podczas mszy mają wspomóc budowę Domu Seniora „Pomocna dłoń” w Kaszewicach.

Po mszy wierni mogli spotkać się osobiście z arcybiskupem w Wyższym Seminarium Duchownym. Przygotowano tam dla nich także ciepły posiłek.

O arcybiskupie Jędraszewskim
Arcybiskup Marek Jędraszewski przez 4 lata pełnił posługę duszpasterską w Łodzi.
Ma 68 lat. Od 1997 do 2012 r. był biskupem pomocniczym archideicezji poznańskiej. W
2012 r. papież Benedykt XVI mianował go metropolitą łódzkim. W grudniu 2016 r. papież Franciszek nominował go na metrapolitę kra-kowskiego. Ineks do katedry wawelskiej odbędzie się 28 stycznia.

Na uroczystości pojawił się minister obrony Antoni Macierewicz, którego strzegł BOR.

Tłum wiernych czekał na spotkanie z arcybiskupem poza katedrą.

WIERSZYKI NA DZIEŃ BABCI, WIERSZYKI NA DZIEŃ DZIADKA, ŻYCZENIA DLA BABCI I DZIADKA
WIERSZE, ŻYCZENIA NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA
NOWY ROK 2017. HOROSKOP DLA WSZYSTKICH ZNAKÓW. HOROSKOP NA NOWY ROK 2017
Wolne dni w 2017 roku
KIEDY KSW 38 NA NARODOWYM? KSW 38 KTO WALCZY, CENY BILETÓW

[ZOBACZ FILMY - Antoni Macierewicz w Łodzi na mszy (autor express.tv/ANNA ODROWSKA)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ FILMY - Antoni Macierewicz w Łodzi na mszy (autor express.tv/ANNA ODROWSKA)