Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił kolejnej dyspensy od niedzielnej mszy. Aż do końca maja!

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
W łódzkiej katedrze ławki, w których powinni siadać wierni by zachować odpowiednią odległość oznaczono naklejkami ze znakiem X i V.
W łódzkiej katedrze ławki, w których powinni siadać wierni by zachować odpowiednią odległość oznaczono naklejkami ze znakiem X i V. Krzysztof Szymczak
Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś udzielił kolejnej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej mszy. Będzie ona obowiązywać na terenie archidiecezji łódzkiej przez sześć kolejnych niedziel - aż do końca maja. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej w tym czasie nie jest grzechem. Arcybiskup zachęca by osoby korzystające z dyspensy oglądały i słuchały transmisji radiowych, telewizyjnych lub internetowych mszy. Pierwsza wydana dyspensa dotyczyła niedzieli 15 marca i kolejnych.

Treść dyspensy udzielonej przez arcybiskupa:

"Mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie zdrowia i życia, przedłużam udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 31 maja br. włącznie wszystkim wiernym archidiecezji łódzkiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.
Jednocześnie korzystających z dyspensy zachęcam do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności i wzajemnej troski o siebie.
Zachęcam również, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie, i do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe."

Należy przypomnieć, że od poniedziałku wzrósł limit wiernych mogących uczestniczyć w liturgii (od 25 marca do 19 kwietnia obowiązywał bowiem przepis związany z epidemią o limicie 5 osób mogących jednocześnie przebywać w kościele – nie licząc księdza odprawiającego mszę, ministrantów i organisty) do 1 osoby na 15 mkw. powierzchni kościoła. Oznacza to, że np. w katedrze może być na mszy 100 osób. O tym, ile osób może być na mszy w poszczególnych kościołach mają informować same parafie na stronach internetowych oraz na kartkach przyczepionych na drzwiach świątyń. Wierni powinni także utrzymywać odstęp 2 metrów od innych oraz mieć zasłoniętą dolną część twarzy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany