18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arboretum w Rogowie inauguruje sezon turystyczny [zdjęcia]

Karolina Brózda
Choć w alejkach dla zwiedzających jeszcze pusto, arboretum przy Leśnym Zakładzie Doświadczalnym SGGW w Rogowie już tętni życiem. To właśnie w tym miejscu wiosna pojawia się co roku w pierwszej kolejności. Niektóre z hodowanych tam roślin zdążyły już nawet przekwitnąć!

- Nie ma śladu po śnieżycach, przebiśniegach i krokusach - mówi Piotr Banaszczak, kierownik rogowskiego arboretum. - Przekwitają też oczary, które są jednymi z pierwszych zwiastunów wiosny.
A w ogrodzie czuć ją na potęgę. W koronach drzew na wyścigi śpiewają ptaki. Trochę niżej, wśród krzewów, unoszą się coraz większe chmary owadów.

- Mało ostatnio padało, ale poza tym wszystko odbywa się zgodnie z naturalnym rytmem przyrody - mówi kierownik Banaszczak. - Wiosna nie ma ani opóźnienia, ani przyspieszenia.
Niektóre rośliny (szczególnie niskie) nie zakwitły wcale, gdyż styczniowy mróz i brak śniegu doprowadziły do ich przemarznięcia. Tak stało się na przykład z sarkokoką, której kwiaty powinny pojawić się na przełomie lutego i marca. Nic natomiast nie dolega linderom i dereniom, które właśnie teraz mają kwiatowy boom. W leśnym poszyciu widać też coraz więcej białych główek zawilców.

- W tym sezonie nasi goście będą mogli zobaczyć ponad sto nowych gatunków flory, które sprowadziliśmy do arboretum - opowiada Piotr Banaszczak. - Wśród nich jest m.in. dąb borówkolistny. To krzew pochodzący z Ameryki Północnej, który dorasta do wysokości naszej kosodrzewiny. Co ciekawe, zupełnie nie przypomina znanego nam dębu i jest zielony przez cały rok.

Inną nowością będzie tajemniczy tetra panax. Nie zachwyci jednak zwiedzających pięknymi kwiatami, ale ogromnymi liśćmi, których rozpiętość może dojść do nawet metra.
- To dość delikatna roślina, nie do końca przystosowana do klimatu panującego w Polsce (pochodzi ze wschodniej Azji) - wyjaśnia kierownik Banaszczak. - Jednak gdy zostanie dobrze i szczelnie okryta, powinna przezimować u nas bez problemu.
Pracownicy rogowskiego ogrodu podkreślają, że hodowla egzotycznych roślin to nie taka prosta sprawa. Na sto zasianych nasion wzrasta tylko od 10 do 20.
- Zawsze ładnie przyjmują się róże i głogi, natomiast jest kilka gatunków, które od wielu lat bezskutecznie usiłujemy przenieść na nasz grunt - mówi Piotr Banaszczak.

W najbliższy weekend (14 - 15 kwietnia) rogowskie arboretum zainauguruje sezon.
- Oznacza to, że zwiedzający będą mogli odwiedzać ogród w godz. 10 - 18 - mówią pracownicy. - Liczymy, że będzie ładna pogoda i zakwitną leszczynowce, które mają cytrynowożółte kwiaty i zbliżony do cytryny zapach.

Jednak największym skarbem arboretum jest jedna z największych w Polsce publicznych kolekcji magnolii - liczy blisko 80 różnych gatunków tych przepięknie kwitnących krzewów. W pełnej krasie magnolie będzie można oglądać w maju. To właśnie wtedy ogród przeżywa największe oblężenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany