Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet zdrowia: Korzystne procenty

(jed)
Janusz Kubik
Alkohol odpowiedzialny za poważne schorzenia i trudne do wyleczenia uzależnienie ma też pozytywny wpływ na zdrowie. Nie należy z nim jednak przesadzać.

Alkohol towarzyszył niemal każdej kulturze od początku jej powstania. Równie długo był wykorzystywany w medycynie naturalnej - zarówno jako lekarstwo, jak i substancja konserwująca wyciągi roślinne i owocowe o działaniu terapeutycznym. Do dziś stosuje się nalewki lecznicze, krople, zioła na bazie alkoholu, które serwuje się w dawkach liczonych kroplami. Kieliszek mocnego alkoholu (najlepiej na bazie ziół) wypity po obfitym tłustym posiłku przyspiesza proces trawienia. W czasie chłodów, gdy potrzebujemy szybko się rozgrzać, najlepiej wypić filiżankę gorącej herbaty lub kawy z niewielkim dodatkiem mocnego alkoholu. Wówczas rozszerzają się naczynia krwionośne i gorąca krew z wnętrza organizmu dociera do zewnętrznej warstwy skóry, wywołując efekt ciepła. Trzeba jednak pamiętać, że równocześnie zimna krew dociera do wnętrza, dlatego na rozgrzewkę alkohol można stosować w niewielkich dawkach, w ciepłym pomieszczeniu.

Wśród alkoholi, którym przypisuje się prozdrowotną moc, wymienić należy czerwone wino. Napój bogów, bogaty w antyoksydanty rozrzedza krew, zapobiegając powstawaniu skrzepów, a zawarte w winie żelazo wpływa na proces produkcji czerwonych krwinek, wspomaga pracę serca, ułatwia trawienie, obniża poziom złego cholesterolu.

Piwo (bogate źródło witaminy B) jest czasem polecane osobom z piaskiem w nerkach, bo działa moczopędnie, przyspieszając ich filtrację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany