Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet zdrowia: Czarny bez - do jedzenia i leczenia

(jed)
Czarny bez
Czarny bez Paweł Łacheta
W maju rozpoczyna się kwitnienie czarnego bzu. To doskonały moment, żeby w nietypowy sposób skorzystać z dobroczynnych właściwości tego krzewu. Kwiaty, podobnie jak dojrzałe owoce, od stuleci są uznawane przez medycynę naturalną za jedno z najlepszych ziół na wiele dolegliwości.

Czarny bez

Kwiaty można serwować jako potrawę, obtoczone w cieście naleśnikowym i usmażone na patelni, lub w postaci naparu. Przede wszystkim czarny bez ma właściwości wzmacniające. Z powodu wysokiej zawartości witaminy C i antyoksydantów doskonale chroni przed infekcjami, przeziębieniem i spadkiem odporności organizmu. Jest skuteczny także w terapii reumatyzmu, działa moczopędnie (ważne przy problemach z nerkami i infekcjach dróg moczowych), łagodzi bóle menstruacyjne.

Jesienią warto zbierać owoce czarnego bzu i robić z nich sok lub nalewki spirytusowe. Preparat wzmacnia organizm i zapobiega typowym dla jesieni i zimy przeziębieniom. Przy infekcjach działa napotnie i przeciwgorączkowo. Skuteczny przy anginie, zapaleniu gardła i górnych dróg oddechowych.

Przed wiekami wierzono nawet, że krzak bzu posadzony koło domu chroni przed złymi mocami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany