Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 04godz.
  • 20min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Akcyza na samochód. Będzie obniżka?

mm
Materiały prasowe
Senat pracuje nad zmianami w ustawie o podatku akcyzowym. Co to oznacza dla osób importujących auta, jeśli zmiany wejdą w życie?

Na podstawie art. 100 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) w przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

- import,

- nabycie wewnątrzwspólnotowe,

- pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Obecnie obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego: 3,1% wartości pojazdu dla samochodów o pojemności silników do 2 l i 18,6% dla pojazdów o pojemności silników powyżej 2 l.

Poprawka zakłada obniżenie stawki akcyzy z 18,6 na 8%. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo sprowadzając do kraju Audi A6 z silnikiem o pojemności 2.7 l za 35 tys. zł, obecnie zapłacimy 6600 zł akcyzy. Nowa stawka wyniosłaby 2800 zł.

Takie zmiany mają na celu zwiększenie sprzedaży aut w Polsce i wzrost importu. W ten sposób mógłby także zostać ukrócony proceder omijania wyższej stawki akcyzy. Akcyzę płacą wyłącznie posiadacze osobówek, ale często klasyfikują pojazd do innej grupy, aby uniknąć kosztów. Auto zatem klasyfikowane jest jako ciężarowe przeznaczone do transportu towarów, czy jako pojazd specjalny.

Wideo

Materiał oryginalny: Akcyza na samochód. Będzie obniżka? - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie