Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Odszarzanie miasta"! Zobacz jaka Łódź może być kolorowa! Dawne zakłady Scheiblera i Uniontex w projekcie Aleksandry Ignasiak

Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski
Mirosław Malinowski, Łukasz Kasprzak
W sobotnie popołudnie jedna z uliczek pofabrycznego mini-miasteczka, jakim są tereny dawnych zakładów Scheiblera, a potem Uniontexu, zamieniła się w pracownię artystyczną. Aleksandra Ignasiak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, która z wyróżnieniem uzyskała dwa dyplomy – w 2007 roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa i w 2011 na Wydziale Tkaniny i Ubioru - realizowała tam kolejną odsłonę swojego projektu artystycznego "Odszarzanie miasta". Na chętnych czekało 100 litrów różnokolorowych farb, które wylewane na ulicę wyłożoną metalowymi płytami, mającymi kilkadziesiąt lat, tworzyły wielokolorowe kałuże. Zabawę w "odszarzanie" szczególnie upodobali sobie najmłodsi, którzy mogli się przy okazji bezkarnie pobrudzić.

– Akcję „Odszarzanie miasta” prowadzę od 2011 roku. Wtedy Łódź rzeczywiście była bardzo szara. Zaczęło się od stworzenia przeze mnie różowych kałuż na ul. Targowej - chodziło mi o to by w szaro-geometryczny porządek miasta wprowadzić plamy pasteli - mówi Aleksandra Ignasiak, która swoim projektem objęła też i inne miasta m.in. Barcelonę, Walencję i Nowy Jork. – To przerodziło się w projekt, który objął np. podwórko kamienicy przy ul. Wschodniej 50, czyli tej, gdzie Reymont pisał „Ziemię obiecaną”. To nie tylko projekt plastyczny, ale także i społeczny, bo naszych piknikach i warsztatach uczestniczą dzieci z okolicy. A po tym jak zaczęliśmy coś robić na tym podwórku, to administracja postanowiła je uprzątnąć. Teraz Łódź się już zmieniła, ale to nie znaczy, że nie ma tu przestrzeni do „odszarzenia”. Dodatkowo w tym miejscu, w zakładach Scheiblera farba na ulicy to powrót do przeszłości, bo przed laty płynęły tu farby do barwienia tkanin.

Organizatorem sobotniej akcji była firma Echo Investment, która na tym terenie buduje Fuzję, czyli nowoczesną przestrzeń łączącą funkcje mieszkaniowe, biurowe, handlowe i rekreacyjne. Fuzja przy ul. Tymienieckiego tworzyć będzie 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z czego aż 14 to zaadoptowane budynki historyczne. Sercem tego terenu będzie zabytkowy budynek dawnej, secesyjnej elektrociepłowni projektu inżyniera Alfreda Frischa. W historycznych budynkach znajdzie się przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje – łącznie około 15 tys. mkw.

- Chcemy tę przestrzeń otworzyć na miasto i dla łodzian. Planujemy tu organizować w wakacje zajęcia z jogi i pilatesu oraz śniadania na trawie - mówi Jolanta Kuczyńska z Echo Investment.

W sobotę odbył się także dwa bezpłatne spacery z przewodnikiem, byłym pracownikiem Uniontexu. po terenach dawnych zakładów włókienniczych. To unikalna okazja na zobaczenie m.in. elektrowni wg projektu A. Frischa oraz do zrobienia zdjęć. Najbliższy spacer ma się odbyć w sobotę 10 sierpnia. Obowiązują zapisy mailem na adres: [email protected]. Na ten dzień Fuzja planuje również kolejną oryginalną akcję w postindustrialnej przestrzeni.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany