Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi obchodzi jubileusz 30-lecia

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Inauguracja obchodów 30-lecia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi - 16 lutego 2023
Inauguracja obchodów 30-lecia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi - 16 lutego 2023 Krzysztof Szymczak
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi jest najstarszą uczelnią niepubliczną w Łodzi i zarazem jedną z pierwszych takich uczelni w Polsce. W 2023 roku świętuje 30-lecie powstania. Przez najbliższe miesiące uczelnia będzie prezentować swój dorobek, nie zabraknie okazji do spotkań i wspomnień, ale także - jak to na studiach - do zabawy. Rok jubileuszowy rozpoczęła inauguracyjna konferencja w Patio AHE w czwartek, 16 lutego.

30 lat Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi

Uroczystą konferencją najstarsza łódzka uczelnia niepubliczna – Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi zainaugurowała obchody 30-lecia.

Przedstawiciele władz uczelni opowiadali o początkach szkoły i jej rozwoju. Przedstawiono także plan obchodów jubileuszu na najbliższe miesiące. Konferencja została zorganizowana w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Akademii - w Patio. Mieści się ono w jednym z budynków, które szkoła zrewitalizowała już pod koniec lat 90., stając się jednym z pionierów przywracania blasku zabytkowym budowlom w naszym mieście. Dawne fabryki przemysłowe dzięki idei założyciel uczelni przekształciły się w fabryki kreatywności.

– Trzydzieści lat temu otrzymaliśmy zgodę na założenie Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Początek lat 90. to okres dynamicznych przemian, budowy nowego ustroju. Wolność w wymiarze polityczno-gospodarczym dotyczyła też nowych możliwości w edukacji. Wiedziałem, że zrealizowanie mojego marzenia, jakim było zbudowanie kształcenia innego niż na klasycznych uczelniach, będzie możliwe tylko we własnej uczelni. Próbowałem to zrobić w państwowej, ale okazało się to niemożliwe – napisał w specjalnym liście otwierającym jubileusz szkoły dr Makary K. Stasiak, profesor AHE – założyciel i prezydent uczelni.

- Początki naszej Uczeni to marzenia, wytrwałe dążenie do celu i talent odkrywcy jednego człowieka, naszego przyjaciela i mentora, Makarego Stasiaka - podkreśliła prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Dul-Ledwosińska, rektor AHE. - Już 30 lat temu dostrzegł i zrozumiał potrzebę nowych metod edukacji w szkole wyższej. Dlatego właśnie założył własną uczelnię. Zrobił to, żeby je wprowadzić. Zaprojektował i rozwinął unikatowy pomysł na kształcenie – technologię kreatywności.

Nasi studenci mogą odkrywać siebie, kształcąc się w Akademii - mówił adw. dr Mariusz Olężałek, prorektor ds. kształcenia. - Nasi wykładowcy są partnerami dla nich, rozumieją potencjał osobowościowy każdego studenta.

Wyniki ewaluacji, jaką szkoła przeszła w ostatnim czasie, zapewniają uczelni utrzymanie statusu akademii oraz uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w dziedzinach językoznawstwa oraz sztuki. Uczelnia planuje powołanie szkoły doktorskiej.

W niedawno zakończonym procesie ewaluacji jakości działalności naukowej Komisja Ewaluacji Nauki wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki doceniło naszą działalność publikacyjną z zakresu językoznawstwa oraz osiągnięcia artystyczne w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki - mówiła dr Marzena Fornal, prorektor ds. nauki. - Wysoko oceniono również wpływ działalności naukowej naszych pracowników na otoczenie społeczno-gospodarcze, a co za tym idzie, niezmiennie jesteśmy uczelnią akademicką i będziemy mogli otworzyć szkołę doktorską.

Dla AHE ważna jest także idea wolności w edukacji oraz innowacje. Jedną z nich jest kształcenie zdalne, które AHE wdrożyła już 21 lat temu, budując odrębną jednostkę – Polski Uniwersytet Wirtualny.

Dr Wiesław Przybyła, prorektor ds. rozwoju i kształcenia zdalnego podkreślił:
Zbudowaliśmy piękną e-learningową rodzinę Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego, składającą się ze studentów, absolwentów, nauczycieli i pracowników administracyjnych.

Mgr Monika Karolczak, pełnomocnik rektora ds. współpracy z otoczeniem natomiast zwróciła uwagę na ogromne znaczenie, jakie ma współpraca AHE z biznesem.
- Studenci AHE dostają taką nadwyżkę, która otwiera im drzwi wielu firm. Otrzymują coś, na co niektórzy muszą pracować długo. To daje właśnie program Partnerów Technologicznych. Akademia współpracuje w ramach niego już z ponad 100 firmami.

Przez najbliższe miesiące AHE będzie podkreślać to, co przez 30 lat udało jej się wypracować w zakresie metod kształcenia, a także budowania współpracy z biznesem. Nie zabraknie także zabawy i radości, która wypełni obchody jubileuszu. Zaplanowano wiele wydarzeń m.in.: przedstawienie osiągnięć każdego z 24 kierunków, juwenalia 30 razy mocniej, konferencje naukowe, eventy w 6 filiach AHE w Polsce, a także udział w Paradzie Wolności - w roku 600 -lecia nadania Łodzi praw miejskich.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany