Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Inauguracja roku akademickiego w najstarszej niepublicznej uczelni

Tomasz Jabłoński
Tomasz Jabłoński
materiały prasowe AHE
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi zainaugurowała nowy rok akademicki. Uroczystość jest również początkiem obchodów 30-lecia istnienia uczelni.

W należącym do uczelni studiu filmowo-telewizyjnym Arterion Senat Uczelni, studenci, zaproszeni goście, partnerzy technologiczni zainaugurowali nowy rok akademicki. Wybrzmiało Gaudeamus i odbyła się tradycyjna immatrykulacja studentów pierwszego roku.

W przemówieniu rektor uczelni prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Dul-Ledwosińska podkreśliła, że
do wspólnoty Akademii dołącza coraz liczniejsze grono studentów, którzy tutaj właśnie upatrują szansy na osobisty rozwój, pozyskanie wiedzy i osiągnięcie kompetencji kreatywnych, bez których trudno o sukces w życiu zawodowym, społecznym i prywatnym.

– Akademia od początku jest uczelnią kształcącą innowacyjnymi i kreatywnymi metodami. Studenci pozyskują wiedzę, umiejętności i kompetencje ucząc się w modelu twórczym, dzięki któremu potrafią rozwiązywać problemy, które stawia przed nimi współczesny świat – mówiła rektor Elżbieta Dul-Ledwosińska.

W imieniu dr. hab. Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki list skierowany do społeczności AHE odczytał Karol Młynarczyk, I Wicewojewoda Łódzki.
Czytamy w nim: „Rozpoczynający się rok akademicki 2022/2023 jest rokiem wyjątkowym dla polskiej nauki, przede wszystkim ze względu na przypadającą 19 lutego 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika (…) Ten wyjątkowy jubileusz stał się głównym powodem do ustanowienia roku 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. Dla nas zaś stał się impulsem do zintensyfikowania działań, które wspierają i wzmacniają polską naukę.” Pan Minister zwrócił się też do społeczności AHE słowami: „Chciałbym wyrazić ogromne uznanie dla całokształtu Państwa dotychczasowej działalności dydaktycznej, organizacyjnej, badawczej, rozwojowej i wdrożeniowej (…) Proszę przyjąć serdeczne życzenia wielu sukcesów oraz pomyślności w działaniach podejmowanych na rzecz polskiego szkolnictwa wyższego i nauki.

List z pozdrowieniami dla uczelnianej społeczności przesłał również Krzysztof Piątkowski, Poseł na Sejm RP. Czytamy w nim między innymi: „Od blisko 30 lat tworzycie Państwo na mapie akademickiej Łodzi miejsce wyjątkowe, które świetne zaplecze dydaktyczno-naukowe łączy z innowacyjnym podejściem do edukacji, kultywując kreatywność i umiejętności twórcze. Wierzę, że rozpoczynający się nowy rok akademicki będzie dla Akademii okresem sukcesów i dalszego rozwoju”.

Poseł na Sejm RP Tomasz Trela podkreślił w swoim liście, że dla młodych ludzi czas studiów to czas poszukiwania własnej drogi i szansa na zdobycie wiedzy oraz nieco życiowego doświadczenia. Z kolei dla kadry naukowej nowy rok akademicki jest jednocześnie początkiem i kontynuacją pracy naukowej, pracy ze studentami, ale także szansą na nowe wyzwania dydaktyczne.

W przesłanym liście Krzysztof Kwiatkowski, senator RP napisał między innymi: „Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi to uczelnia z wieloletnim doświadczeniem, które przez lata zbudowało solidną markę, umożliwiając kolejnym pokoleniom studentów zgłębianie wiedzy i kształtowanie umiejętności. Jej absolwentami są inżynierowie, pedagodzy czy naukowcy z tytułem doktora. Krótko mówiąc drodzy studenci – dobry wybór. Życzę Państwu, by ten nowy rok akademicki umożliwił budowanie nowoczesnego polskiego szkolnictwa wyższego, aby ziścił oczekiwania realizacji ambitnych zadań dydaktycznych, które przyniosą powody do satysfakcji zawodowej i osobistej. Wielu inspiracji i szerokich horyzontów”.

Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska w przesłanym liście napisała: „Oby był to rok udany, pełen naukowych i dydaktycznych sukcesów, które staną się impulsem do realizacji kolejnych interesujących wyzwań. Wierzę, że wiedza i umiejętności, które studenci zdobędą w murach Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi okażą się bezcennym zapleczem na drodze osiągniecia życiowego i zawodowego sukcesu. Jednocześnie jestem przekonana, że cele, które Akademia nakreśliła sobie w nowym roku, przyniosą oczekiwane rezultaty i przyczynią się do promocji Łodzi Akademickiej jako znakomitego ośrodka dydaktycznego”.

W trakcie wydarzenia wręczone zostały odznaczenia za długoletnią służbę przyznane postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Srebrny medal za długoletnią służbę otrzymała:
- mgr Magdalena Seroczyńska – Kierownik Dziekanatu Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi,
Brązowy medal za długoletnią służbę otrzymali:
- dr inż. Agnieszka Bulska – dziekan kierunku transport,
- dr adw. Mariusz Olężałek – dziekan kierunku prawo,
- mgr Elżbieta Trojniar – dziekan i dyrektor filii AHE w Wodzisławiu Śląskim.

Podczas inauguracji nominację na Ambasadorów Akademii otrzymali absolwenci i studenci.

– Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi wyróżnia w ten sposób osoby z pasją, kreatywne, innowacyjne. Nasza uczelnia mobilizuje do ponadprzeciętnego działania, daje narzędzia, które pozwalają rozwijać się studentom i wydobywają ich niesamowity potencjał – mówi Monika Karolczak, pełnomocnik rektora ds. współpracy z otoczeniem.

Tegoroczny wykład inauguracyjny pt. „Bogactwo różnorodności” wygłosił prof. nadzw. dr hab. Andrzej Musiał.

Uroczystość poprowadził Bartłomiej Nowosielski (Absolwent filologii polskiej i pedagogiki w AHE. Pracownik tej uczelni w latach 1998-2004 , w działach rekrutacji, promocji oraz nauki. Przewodniczący Rady Studentów AHE w czasie studiów. Aktor, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Od 2008 roku na stałe w zespole warszawskiego Teatru Ateneum. Pedagog, nauczyciel młodzieży, wykładowca. Pracował między innymi z Mikołajem Grabowskim, Bogusławem Lindą, Maciejem Ślesickim, Juliuszem Machulskim, Arturem Tyszkiewiczem czy Wawrzyńcem Kostrzewskim.)
Towarzyszyła mu Sandra Wysocka, studentka II roku dziennikarstwa.
Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił chór żeński Eufeme pod dyrekcją Aleksandry Orczykowskiej.

Inaugurację zakończył występ studentów kierunku taniec przygotowany pod opieką artystyczną prodziekana kierunku taniec mgra Gintautasa Potockasa.

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac dyplomowych absolwentek kierunku grafika Kamili Kowalskiej i Kingi Niciak.

AHE jest najstarszą uczelnią niepubliczną w Łodzi i 5. najchętniej wybieraną przez studentów niepubliczną uczelnią w Polsce. W jej ofercie w znajdują się 24 kierunki studiów I i II stopnia, a także jednolitych studiów magisterskich. Uczelnia posiada także 6 filii w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany