Aga Dyk: W 2004 r. wzięłam udział w programie Elżbiety...

  Aga Dyk: W 2004 r. wzięłam udział w programie Elżbiety Skrętkowskiej „Szansa na sukces”. Gościem muzycznym odcinka była grupa Brathanki...

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Dereszyński

  Aktualizacja:

  Polska

  Aga Dyk: W 2004 r. wzięłam udział w programie Elżbiety Skrętkowskiej „Szansa na sukces”. Gościem muzycznym odcinka była grupa Brathanki...

  ©Alina Jendrysik

  - Muzyczna przygoda w którą wyruszyłam, jakby nie patrzeć, trwa 16 lat czyli ponad połowę mojego życia - mówi Aga Dyk, wokalistka od lat związana z grupą Brathanki.
  Aga Dyk: W 2004 r. wzięłam udział w programie Elżbiety Skrętkowskiej „Szansa na sukces”. Gościem muzycznym odcinka była grupa Brathanki...

  ©Alina Jendrysik

  Aga Dyk, od zawsze zamieszana w muzykę. Tłumacz się kochana.
  Muzyczna przygoda w którą wyruszyłam, jakby nie patrzeć, trwa 16 lat czyli ponad połowę mojego życia. Z początku nieśmiało, potem już bardziej pewna siebie uczestniczyłam w różnego rodzajach festiwalach i konkursach wokalnych. Wszystko po to żeby się sprawdzić, poczuć motyle w brzuchu, dodać endorfin każdej komórce swojego ciała. Z czasem, dzięki szczęśliwych zrządzeniom losu, hobby i pasja stały się moim sposobem na życie. Śpiewam, koncertuję, piszę…Czyli robię to co kocham.

  Czym jest dla Ciebie muzyka, scena, koncerty?
  To jest trochę tak jak u Maslowa czyli w piramidzie hierarchii ludzkich potrzeb. Na samym dole znajdują się największe i najbardziej podstawowe składowe, niezbędne do funkcjonowania. W moim przypadku te najniższe poziomy trzeba poszerzyć, dodając wszystkie te aspekty, o które pytałeś tj. muzyka, śpiew, koncerty. Tylko wtedy jestem wstanie zachować życiową równowagę, sens. Po gimnazjum miałam taki epizod, że chciałam dać sobie spokój ze śpiewaniem. Zająć się czymś „poważnym”, mieć „dobry zawód” i pójść do „normalnej pracy”. To było najgorsze pół roku w moim życiu . Miałam wrażenie, że funkcjonuje tylko połowa mnie. Od tamtej pory nie mam już takich pomysłów.

  Co napędza Ciebie do artystycznego działania?

  Napędza mnie świat, który mnie otacza. Rzeczywistość w której żyję. Inni ludzie i relacje międzyludzkie. To niezgłębiona skarbnica inspiracji, która sprzyja działaniom artystycznym.

  Niesamowita jest ta historia z grupą Brathanki. Minęło parę lat zanim znalazłaś miejsce w grupie.
  W 2004 roku wzięłam udział w programie Elżbiety Skrętkowskiej „Szansa na sukces”. Gościem muzycznym odcinka była grupa Brathanki. Siedmiu uczestników, siedem piosenek i wielka niewiadoma, który utwór to mnie przypadnie w udziale. Piosenki były losowane „w ciemno” przez pana Wojciecha Manna. „Czerwone korale” okazały się dla mnie szczęśliwym wyborem. Wygrałam. Pięć lat później zadzwonił telefon z propozycją współpracy. Z Brathankami śpiewam do dnia dzisiejszego. Gdyby tak podliczyć te wszystkie lata w Brathankach, to śpiewam z chłopakami 1/3 swojego życia. W 2019 będę obchodzić swój dziesięcioletni jubileusz w zespole.

  Działasz dwutorowo, w Brathankach, oraz solo. Jak sobie dajesz radę?
  Jak widać kwitnąco :) A tak na poważnie nie mam z tym większego problemu. Wychodzę z założenia, że chcieć to móc. A te dwutorowe działania, jak to nazwałeś, bardziej się uzupełniają niż wykluczają.

  Najnowszy Twój singiel "Kropla rosy" od niedawna jest nucony przez fanów. O czym jest ta historia?
  „Kropla rosy” to utwór, który w lipcu tego roku ujrzał światło dzienne. Muzykę skomponował Marcin Kuczewski, słowa są mojego autorstwa. To historia, która dotknęła lub dotknie każdego z nas, kto jest w związku. Bo żaden człowiek ani związek nie jest idealny. To obustronna praca dwojga ludzi, nieustanny kompromis. Jeśli oczywiście prawdziwie kochamy drugą osobę, każdy związkowy zakręt z czasem złagodnieje. Dodatkowo umocniając związek.

  Wydałaś niedawno "dużą" płytę "Odlot na Dominikanę". Są na niej m.in. hity "Creme brulee" i "Wracaj.com". Pomogli Tobie znamienici twórcy. Kto?
  „Odlot na Dominikanę” to płyta, która miała swoją premierę w dniu moich urodzin tj. 27 kwietnia br. To dziesięć piosenek o tematyce damsko-męskiej zamkniętych w zaciszu domowego ogniska. Wszystkie teksty napisał Michał Zabłocki. Autor takich evergreenów jak „Cichosza” czy „Między ciszą a ciszą”. Muzykę skomponował Marek Kościkiewicz - lider zespołu De Mono, Janusz Mus - założyciel Brathanków i Marcin Nierubiec. Piosenki zaaranżował i wyprodukował Chris Aiken.

  Muzyka to nie wszystko. Jesteś zamieszana w hokej. Taka delikatna i wrażliwa osoba zajmuje się tak brutalną grą...
  Heheh. Kobieta nigdy nie jest jednowymiarowa. Każda musi od czasu do czasu pokazać pazur. Wyżyć się. Ale teraz trochę o prawdziwym podłożu, które motywuje do gry w hokeja. Od kilku lat jestem członkiem zacnej grupy tj. Hokejowej Reprezentacji Artystów Polskich. Należą do niej ludzie ze świata muzyki, filmu, teatru, kabaretu czy sportu. Każde nasze spotkanie, a jest ich kilka w ciągu roku, ma jeden cel - pomoc drugiemu człowiekowi. Wszystkie mecze to imprezy charytatywne, gdzie zbieramy pieniądze na konkretną osobę lub fundację. W ciągu istnienia HRAP’u udało się zebrać 1,5 mln zł. To niesamowity wynik. Już 17 listopada zagramy w Oświęcimiu. Wszystkie pieniądze jakie uda się zebrać zostaną przeznaczone na leczenie pięciu podopiecznych Fundacji Małej Orkiestry Wielkie Pomocy. Oczywiście zapraszam.

  Kiedy kolejna "duża" płyta?
  Trudno jest się deklarować do tak dużych form, jakim jest płyta. W chwili obecnej jestem na etapie zbierania kompozycji, szukania inspiracji. Kiedy będę mieć odpowiednią ilość dobrych i fajnych melodii oraz tekstów ruszę z kopyta. W najbliższej przyszłości czyli w połowie listopadzie odbędzie się premiera mojego najnowszego singla pt. „Stróż”. To bardzo ważny jak nie najważniejszy utwór w moim muzycznym dorobku artystycznym. Pisany z myślą o i dla mojego M.

  Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękne usta

  January (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  do loda

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  13 grudnia zbiórka dla potrzebujących dzieci w akcji Dzieci Dzieciom w Galerii Łódzkiej

  13 grudnia zbiórka dla potrzebujących dzieci w akcji Dzieci Dzieciom w Galerii Łódzkiej

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]

  Wmurowanie kamienia węgielnego w MONOPOLIS [VIDEO]