Adam Bodnar: nie wybieram się na drugą kadencję RPO

qZaktualizowano 
brak
- Nie wybieram się na drugą kadencję. Naukowiec, działacz - zobaczymy, co będę robić - stwierdził Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich był gościem Jarosława Kuźniara w programie "Onet Rano.".

- Do końca kadencji jestem absolutnie niezależny i apolityczny - stwierdził RPO. Przyznał, że ubieganie się o następne pięć lat w obecnej "gorączce sporów politycznych" nie jest najlepszym pomysłem. - Chcę stabilnie, porządnie do końca pełnić swoją służbę - dodał. Kadencja Rzecznika mija we wrześniu 2020 r.

Głównym tematem rozmowy były działania podejmowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Bodnar oceniał m.in. postępowanie prokuratury. - Jeśli ktoś znowu został zatrzymany o 6 rano i sprowadzony do prokuratury to coraz częściej włącza się lampka "czy to było potrzebne", czy służyło do celów pozaprawnych - powiedział.

Za przykład podał zatrzymanie b. szefów KNF - Andrzeja Jakubiaka i Wojciecha Kwaśniaka. Przypomniał, że sąd ocenił je jako bezzasadne. - Są też wątpliwości ws. zatrzymania b. prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza - dodał. Pytany o zatrzymanie Bartłomieja M. oznajmił, że "trzeba zapytać, czemu to służyło i nastąpiło w bardzo ścisłym momencie".

Bodnar zgodził się ze stwierdzeniem, że prokuratura działa na "zlecenie polityczne". - Mamy tutaj bezpośrednią zależność i związek między Prokuratorem Generalnym a Ministrem Sprawiedliwości - przyznał. Zauważył, że istnieje "cały system mechanizmów dyscyplinowania prokuratorów". Wśród nich wymienił odpowiedzialność dyscyplinarną, możliwość zdegradowania, delegowania, zmiany prokuratora lub jednostki prokuratury prowadzącej postępowanie.

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że w ramach najbliższych działań wyśle "duże wystąpienie" do ministra sprawiedliwości o stan służby zdrowia w więzieniach. - Pod koniec miesiąca wybieram się osobiście do ośrodka w Gostyninie. Ci ludzie nie mają kompletnie żadnej ochrony prawnej - stwierdził.

- Taką moją fundamentalną rolą to udowadniać, że służę wszystkim obywatelom. Nie obrażać się na kogoś i starać reagować na wszystkie wydarzenia, które mają znaczenie z punktu widzenia praw i wolności. Temu będę wierny do końca mojej kadencji, a może nawet i dłużej - stwierdził RPO.
Źródło: Onet

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Materiał oryginalny: Adam Bodnar: nie wybieram się na drugą kadencję RPO - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie