MKTG SR - pasek na kartach artykułów

90 wniosków na prowadzenie Branżowych Centrów Umiejętności. Nie ma chętnych na branżę drzewno-meblarską. Zmieni to drugi nabór?

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Do końca 2024 roku ma powstać w sumie 120 Branżowych Centrów Umiejętności. 20 pierwszych ma zacząć działać jeszcze w 2023 roku.
Do końca 2024 roku ma powstać w sumie 120 Branżowych Centrów Umiejętności. 20 pierwszych ma zacząć działać jeszcze w 2023 roku. Fot.123rf.com
Są pieniądze, nie ma jednak chętnych, by kształcić młodzież w branżach: pomoc społeczna, drzewno-meblarska i handel. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce wydać ponad 1,4 miliarda złotych na stworzenie 120 Branżowych Centrów Umiejętności w całej Polsce. Pierwszych 20 ma powstać jeszcze w tym roku. Następnych 100 – w 2024. Czy kolejny nabór wniosków pozwoli uzupełnić luki? Można już składać wnioski.

Spis treści

Co to są Branżowe Centra Umiejętności?

Pierwsze Branżowe Centra Umiejętności mają powstać jeszcze w 2023 roku. Na początek utworzonych ma być przynajmniej 20 BCU, a w 2024 roku MEiN planuje uruchomienie kolejnych 100 centrów. Na ich utworzenie i wsparcie działania zarezerwowana jest kwota 1 429 000 000 złotych. Jak informuje resort, dofinansowanie w podziale na 120 dziedzin od 9 do 16 milionów złotych.

BCU mają wzmocnić reformę kształcenia zawodowego, a ich tworzeniem, miałyby się zająć izby gospodarcze, organizacje branżowe, stowarzyszenia i samorządy zawodowe, które zrzeszają osoby wykonujące określone zawody. Działalność Branżowych Centrów Umiejętności ma się opierać na partnerstwie organizacji branżowych oraz organów prowadzących – również branżowe – szkoły.

BCU: budowlanka, elektroenergetyka i rolnictwo na czele

Na pierwszy konkursowy nabór, który trwał do 16 grudnia 2022 roku, wpłynęło 90 wniosków od jednostek zainteresowanych prowadzeniem kształcenia w ramach Branżowych Centrów Umiejętności. Potencjalni prowadzący BCU gotowi są zagospodarować 60 spośród dopuszczonych przez ministerstwo dziedzin.

– Obecnie wnioski podlegają ocenie formalnej. Największym zainteresowaniem cieszyły się branże: budowlana, elektroenergetyczna i rolno-hodowlana – informuje Adrianna Całus, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zgodnie z założeniami, Branżowe centra umiejętności mają koncentrować się na branżach kluczowych dla rozwoju przemysłu w danym regionie. Wśród tych wymienianych najczęściej znalazły się energetyka odnawialna, automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, przetwórstwo spożywcze, transport oraz spedycja i logistyka.

Nie ma chętnych, ale jest drugi nabór

Na zakończony I nabór ofert nie zgłosił się nikt zainteresowany prowadzeniem BCU w branży drzewno-meblarskiej, handlowej ani w tej związanej z pomocą społeczną.

– Planowane jest ogłoszenie drugiej edycji konkursu – ze wskazaniem dziedzin, których dotyczyć będzie nabór wniosków – dodaje Adrianna Całus, rzeczniczka MEiN.

Został ogłoszony drugi nabór wniosków. Nabór w ramach II edycji konkursu jest otwarty w 65 dziedzinach. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie w formie elektronicznej, a termin nadsyłania zgłoszeń mija 3 kwietnia 2023 r. (godz. 16:00). Szczegóły dotyczące składania wniosków dostępne są na stronie internetowej MEiN.

Lokalizacje pierwszych BCU, jakie mają powstać w kraju, zgodnie z zapowiedziami resortu edukacji powinniśmy poznać 31 marca – po ostatecznej ocenie nadesłanych na pierwszy nabór wniosków.

Tworzenie BCU odbywa się w ramach projektu wpisanego do Krajowego Planu Odbudowy, jednak docelowo Centra zostaną ustawowo umiejscowione w systemie edukacji, a tym samym w polskim systemie gospodarczym.

- W tej chwili pracujemy nad ustawą, została ona wpisana do wykazu prac legislacyjnych. Lada moment do uzgodnień międzyresortowych zostanie przekazany projekt, gdzie przewidujemy sposób finansowania, funkcjonowania Branżowych Centrów Umiejętności w systemie oświaty, jako jednostki, gdzie branża może być organem prowadzącym" – poinformowała wiceminister Marzena Machałek, która jest także pełnomocnikiem rządu ds. kształcenia zawodowego.

- Chcemy, żeby pracodawcy razem z nami wzięli odpowiedzialność za to, jak uczymy, jak przygotowujemy ludzi, ale też jakie dajemy możliwości do tego, by pracownicy w dorosłym życiu mogli zdobywać nowe umiejętności i kwalifikacje, by mogli zmieniać zawody – dodała Marzena Machałek, przytaczając dane, według których ok. 50 proc. obecnych uczniów może pracować w zawodach, których jeszcze nie ma, zaś 40 proc. obecnych pracowników będzie w przyszłości zmieniać pracę.

- Stąd muszą istnieć miejsca, w których to będzie mogło się odbywać; miejsca, gdzie będzie można uczyć się nowoczesnych technologii, zdobywać nowe umiejętności. To będzie działo się w Branżowych Centrach Umiejętności – powiedziała wiceminister.

Pierwszy nabór w konkursie dla branż i szkół na utworzenie BCU rozpoczął się w połowie października i trwał do połowy grudnia ubiegłego roku – jeszcze w marcu planowane jest jego rozstrzygnięcie. Drugi nabór prowadzony jest między 3 lutego a 3 kwietnia. Jak poinformowała w poniedziałek wiceminister Machałek, planowany jest także trzeci nabór.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany