Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na Westerplatte [ZDJĘCIA] Mateusz Morawiecki: Dzisiaj myli się katów z ofiarami

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
fot. Przemek Swiderski
O godz. 4.45 na Westerplatte w Gdańsku, z udziałem najwyższych władz państwowych, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Mariusza Błaszczaka, marszałek Elżbiety Witek i dowódców Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

82 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Polski, rozpoczynając pierwszą kampanię II wojny światowej. O 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał placówkę na Westerplatte.

Uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża rozpoczęły się od symbolicznego zapalenia znicza pokoju i odczytania Apelu Pamięci. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przekazała notę identyfikacyjną przedstawicielom rodziny odnalezionego żołnierza, st. legionisty Ignacego Zatorskiego, obrońcy Westerplatte.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte pon...

Dzisiaj myli się katów z ofiarami, przypisując odmienne role tym, którzy bronili człowieczeństwa, wolności i niepodległości przed tymi, którzy bestialsko od pierwszych dni mordowali, niszczyli cały narody i państwa - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Operacja zniszczenia narodu polskiego miała dokonać całkowitej eksterminacji 85 proc. Polaków, a 15 proc. miało być zmienionych na zgermanizowanych niewolników - dodał szef rządu.

Z kolei szef MON w swoim wystąpieniu stwierdził, że "świat nie chce pamiętać o sprawcach II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych”. - Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy, któż to byli naziści? Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o stronę rosyjską – stwierdził Mariusz Błaszczak.

List w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odczytał Piotr Ćwik, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Uroczystości na Westerplatte zakończył przelot samolotów Iskra.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Program obchodów w Gdańsku

  • O godzinie 9.00 przy budynku Dyrekcji Kolei (ul. Dyrekcyjna 2-4) w Gdańsku odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, który był prawdopodobnie pierwsza ofiarą II wojny światowej w Gdańsku. Harcmistrz Ożdżyński w latach 1937-1939 pracował w Wolnym Mieście Gdańsku, działał w Gdańskiej Chorągwi ZHP, a także pełnił funkcję referenta Polskiej Rady Sportowej. Funkcja ta, jak podaje Instytut Pamięci Narodowej była przykrywką dla działających w Wolnym Mieście Gdańsku konspiracyjnych struktur Związku Strzeleckiego.
  • Również o godzinie 9.00 Muzeum II Wojny Światowej planuje wernisaż wystawy czasowej pt. "Kiedy się wypełniły dni... Pochówki polskich obrońców Westerplatte". Wstęp na na to wydarzenie jest bezpłatny.
  • O godzinie 10.00 przy budynku Uniwersytetu Gdańskiego na ul. Kładki 24 (dawna Victoriaschule) odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II wojny światowej. To w Victoriaschule w pierwszych dwóch tygodniach września 1939 roku Niemcy torturowali i zamęczyli polskich działaczy. Według różnych szacunków liczba aresztantów sięgała blisko 3 tysięcy osób.
  • Również o godzinie 10.00 przedstawiciele gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej będą uczestniczyć w ogólnopolskiej akcji IPN pt. "1 września - uczczenie pamięci żołnierzy z Westerplatte". W tym czasie złożone zostaną kwiaty na grobach Westerplatczyków - Henryka Sucharskiego, Berdarda Rygielskiego, Juliana Dworakowskiego, Kazimierza Rasińśkiego, Jana Czywila, Piotra Budera oraz Jóżefa Dulemby.
  • O godz. 12 na placu Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się uroczysta msza święta w intencji poległych pocztowców. Udział w tym wydarzeniu wezmą m.in. Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.
  • Od godziny 15.00 do późnych godzin wieczornych na wydarzenia towarzyszące obchodom 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej zaprasza Muzeum II Wojny Światowej. W tym czasie pokazana zostanie projekcja filmu w reżyserii Stanisława Różewicza "Wolne miasto (1958)" po rekonstrukcji cyfrowej (wstęp na film jest bezpłatny po uprzednim odebraniu darmowych biletów w kasach muzeum). Następnie dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej wygłosi wykład naukowy nt. "Agresja III Rzeszy na Polskę przed trybunałem w Norymberdze".
  • O godzinie 17.00 na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Po odśpiewaniu hymnu państwowego w asyście Cappeli Gedanensis zaprezentowana zostanie wiązanka pieśni patriotycznych.
  • O godzinie 20:15 na placu Władysława Bartoszewskiego 1 obchody zakończy widowisko muzyczne "7 x Westerplatte".

Organizatorem uroczystości są Ministerstwo Obrony Narodowej, Miasto Gdańsk, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum II Wojny Światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na Westerplatte [ZDJĘCIA] Mateusz Morawiecki: Dzisiaj myli się katów z ofiarami - Portal i.pl

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany