Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

812 medyków z zagranicy przystąpiło w Atlas Arenie w Łodzi do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego LEW. Sprawdź, kto zdawał

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
od 16 lat
812 medyków z zagranicy przystąpiło w poniedziałek 29 maja w Atlas Arenie w Łodzi do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego LEW. Zdający mieli 4 godziny aby odpowiedzieć na 200 pytań. Aby zaliczyć egzamin musieli poprawnie odpowiedzieć na 60 procent pytań. Wyniki egzaminu poznają 1 lub 2 czerwca. W poprzednich edycjach Lekarski Egzamin Weryfikacyjny zdawało kilkanaście procent piszących. Dlatego wielu zdających pisało go po raz kolejny. Opłata za ten egzamin wynosi 700 złotych. Rozpiętość wiekowa między zdającymi wynosiła prawie 30 lat.

Egzamin lekarski w Atlas Arenie
Elizabeta Nazdryna ukończyła studia medyczne w Grodnie na Bialorusi. Do Polski przyjechała 8 miesięcy temu. Zdała egzamin językowy z języka polskiego i przygotowywała się do egzaminu lekarskiego. - Studenci w Polsce mają znacznie szerszy zakres materiału do opanowania w porównaniu ze studentami medycyny na Białorusi - mówi. - Ale pół roku wystarczyło mi na przygotowanie się do egzaminu - dodaje.

Zobaczcie galerię zdjęć z egzaminu lekarskiego w Łodzi

Arciom Koszkin skończył studia medyczne w 2015 roku w Mińsku na Białorusi. Jako lekarz chorób wewnętrznych pracował w szpitalu i w poradni. Do Polski przyjechał przed rokiem. Pracuje w piotrkowskim szpitalu jako sanitariusz. - Na Białorusi lekarze pracują jeszcze więcej niż w Polsce, po 260 godzin w miesiącu, bo pacjentów bardzo dużo - opowiada. - Różnice w kształceniu pomiędzy Bałorusią i Polską są ogromne: ginekologii, psychiatrii i pediatrii prawie się nie uczyłem - dodaje.

Kto zdawał egzamin lekarski w Łodzi?
Do egzaminu przystąpiły osoby, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej. Osoby takie, chcąc wykonywać zawód lekarza w Polsce, muszą wcześniej potwierdzić, że ich wykształcenie odpowiada wymaganiom stawianym absolwentom polskich uczelni medycznych. Mogą to zrobić albo poprzez nostryfikację dyplomu, albo właśnie poprzez złożenie wspomnianego egzaminu.

- To już czwarta edycja tego egzaminu - mówi Rafał Kubiak, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych. - W poprzednich zdawało kilkanaście procent piszących. Część z tych, którzy dziś do niego przystąpili zdaje po raz kolejny,

Pozytywny wynik tego egzaminu to pierwszy krok, aby móc wykonywać zawód lekarza w Polsce. Zdający muszą również spełnić pozostałe warunki – takie same, jak absolwenci polskich uczelni medycznych na kierunku lekarskim - muszą złożyć Lekarski Egzamin Końcowy i ukończyć staż podyplomowy.

812 zdających w poniedziałek to przeważnie obywatele Ukrainy i Białorusi. Dla porównania w ubiegłym roku łącznie – w sesji wiosennej i jesiennej – przystąpiły 1123 osoby.

4-godzinny Lekarski Egzamin Weryfikacyjny (LEW) składa się z 200 pytań z kilku dziedzin medycyny, reprezentatywnych dla kierunku lekarskiego np. choroby wewnętrzne z medycyną rodzinną; pediatria z neonatologią, chirurgia ogólna z chirurgią urazową. Aby zdać ten egzamin trzeba uzyskać co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów z testu. LEW składany jest wyłącznie w języku polskim.

Zobaczcie galerię zdjęć z egzaminu lekarskiego w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany