Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80. obchody Zbrodni Zgierskiej. Hołd dla zamordowanych przez Niemców stu Polaków

Wiktor Przygocki
Wiktor Przygocki
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Zbrodni Zgierskiej – masowej egzekucji Polaków w wykonaniu niemieckich władz okupacyjnych. 20 marca 1942 roku rozstrzelano stu polskich obywateli na zgierskim Placu Stu Straconych, wówczas znanym jako Plac Stodół. W ramach hołdu dla poległych, na terenie powiatu zgierskiego organizowane są trzydniowe uroczystości. Cały weekend poświęcony będzie ich pamięci.

Publiczną egzekucję przeprowadzono na oczach przymusowo spędzonych mieszkańców okolicznych miejscowości. Był to odwet za akcję bojową żołnierza polskiego podziemia, Józefa Mierzyńskiego, w której zginęło dwóch funkcjonariuszy gestapo. Rozstrzelani Polacy zostali pochowani w Lesie Lućmierskim. Mord w Zgierzu był największą zbrodnią jakiej dokonali Niemcy podczas II wojny światowej w regionie, nazwanym przez nich Krajem Warty.

W programie pierwszego dnia (piątek) zaplanowane są wystawy plenerowe o godz. 11 na Placu Stu Straconych oraz debata historyczna z udziałem historyków i archeologów - odbędzie się ona o godz. 12 w Starym Młynie.

Drugiego dnia (sobota) Muzeum Miasta Zgierza organizuje trasę edukacyjną. Rozpocznie się ona w miejscu zamachu Mierzyńskiego na gestapowców - o godz. 9:30 na ul. Długiej 52 w Zgierzu. Jej przystanki to m.in. więzienie na Radogoszczu, Plac Stu Straconych oraz miejsce pochówku w Lesie Lućmierskim. Zakończy się ok. godz. 13:30 na Placu Kilińskiego w Zgierzu.

Trzeci dzień obchodów (niedziela) będzie rocznicową kulminacją. Planowane są trzy uroczystości. O godz. 16 w Lesie Lućmierskim oddany zostanie hołd zamordowanym. O godz. 18 w Kościele pw. Św. Katarzyny, odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar. Odbędzie się ona z udziałem Metropolity Łódzkiego, abp. Grzegorza Rysia. Finał obchodów będzie miał miejsce na Placu Stu Straconych o godz. 19. Nastąpi złożenie hołdu i kwiatów ofiarom egzekucji. Przedstawiona będzie też trójwymiarowa instalacja historyczna.

- Nigdy nie zapomnimy, że oba te miejsca - Plac Stu Straconych i Las Lućmierski - były świadkami bezprzykładnego bestialstwa totalitarnego systemu, który władze okupacyjne narzuciły tej części Polski - podsumował Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany