Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 defibrylatorów w przestrzeni publicznej. Łódź stała się najbezpieczniejszym miastem w Polsce [zdjęcia]

(pij)
*0 defibrylatorów zainstalowano w różnych punktach miasta. Łodzianom najłatwiej będzie je spotkać na budynkach MPK, tak jak tu, na Punkcie Sprzedaży Biletów na pl. Niepodległości.
*0 defibrylatorów zainstalowano w różnych punktach miasta. Łodzianom najłatwiej będzie je spotkać na budynkach MPK, tak jak tu, na Punkcie Sprzedaży Biletów na pl. Niepodległości. Piotr Jach
Dzięki projektowi zgłoszonemu do budżetu obywatelskiego 2017 Łódź stała się miastem z największą w Polsce siecią przenośnych aparatów do defibrylacji rozmieszonych w przestrzeni publicznej - w mieście zainstalowano ich łącznie 80.

- Są ulokowane w strażnicach Ochotniczej Straży Pożarnej, w obiektach MPK (Punktach Sprzedaży Biletów) i pojazdach nadzoru ruchu MPK, w miejskich lecznicach oraz Domach Pomocy Społecznej. To 80 aparatów, które codziennie mogą uratować życie komuś w potrzebie - poinformował radny Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi.

Co bardzo ważne, aparaty umożliwiają przeprowadzenie akcji ratunkowej nawet osobom nie znającym zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Aby pomóc komuś w potrzebie wystarczy aparat wyjąc z kapsuły, w jakiej jest umieszczony, włączyć go i postępować zgodnie z instrukcjami, jakich udziela głosem niosącemu pomoc.
- Gdy mamy do czynienia z osobą, która nie reaguję, nie oddycha, to po pierwsze: wzywamy pomoc, telefonując pod numer alarmowy 112, po drugie: mocno i energicznie uciskamy klatkę piersiową, po trzecie: włączamy defibrylator - instruuje Jan Łabza, z firmy Projekt AED, która dostarczyła urządzeń. - To urządzenie jest bardzo prostym w obsłudze, intuicyjnym aparatem, który komunikatami głosowymi instruuje użytkownika o kolejnych krokach postępowania. Jest w pełni bezpieczny. Automatycznie analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i sam decyduje o konieczności dokonania defibrylacji. Słuchamy jego poleceń aż do przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego.

Zaraz po włączeniu aparat wygłasza polecenie:

  • "Zadzwoń na 112".
  • Potem informuje: "Tryb dla dorosłych" (ma też tryb dla dzieci - przełącza się pomiędzy nimi jednym przyciskiem).
  • "Zachowaj spokój i postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi",
  • "Usuń odzież z klatki piersiowej poszkodowanego",
  • "Wyciągnij elektrody znajdujące się pod urządzeniem",
  • "Otwórz opakowanie z elektrodami. " Zapoznaj się z instrukcjami na elektrodach",
  • "Odklej folię z elektrody oznaczonej 1. Przyklej elektrodę na odsłoniętą klatkę piersiową poszkodowanego zgodnie z ilustracją",
  • "Odklej folię z elektrody oznaczonej 2. Przyklej elektrodę na odsłoniętą klatkę piersiową poszkodowanego zgodnie z ilustracją" itd.

Defibrylator pozwała na zwiększenie przeżywalności osób poszkodowanych w nagłych wypadkach z 2 do nawet 75 procent.

- Według Światowej Organizacji Zdrowia pierwsza godzina od zdarzenia medycznego takiego jak wypadek, zawał serca, udar lub inna sytuacja powodująca zagrożenie dla zdrowia lub życia jest czasem, który decyduje o skuteczności pomocy poszkodowanemu. Wiadomo jednak, że nie wszyscy są przeszkoleni do niesienia pierwszej pomocy, dlatego wychodzimy naprzeciw bezpieczeństwa mieszkańców. Chcemy, żeby Łódź była bezpieczna dla osób, które potrzebują nagłej i natychmiastowej pomocy - dodaje Adam Wieczorek.

Zakup i montaż 80 aparatów ratujących życie kosztował 360 tys. zł. W tej kwocie zawiera się także koszt szkoleń z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeszło 407 osób z firm i instytucji, w których zainstalowano defibrylatory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany