Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

77 lat temu w Łodzi zlikwidowano getto. 200 tysięcy Żydów, mieszkańców Łodzi przewieziono do obozów koncentracyjnych, większość z nich zginę

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
29 sierpnia 1944 roku z łódzkiego getta wywieziono jego ostatnich mieszkańców. Łódzcy Żydzi trafili do obozu Auschwitz-Birkenau, a dzielnicę zlikwidowano. Tym samym z Łodzi wypędzono 200 tysięcy rdzennych mieszkańców wielokulturowej Łodzi. Holokaust przetrwała zaledwie garstka z nich. Wśród nich byli Leon Wajntraub i Marian Turski. Obaj panowie zapowiedzieli swój udział w tegorocznych uroczystościach rocznicowych związanych z likwidacją Litzmannstadt Getto.

Główne uroczystości związane z rocznicą zaplanowano na piątek 27 sierpnia. O godz. 11 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej 40 ceremonia będzie miała charakter religijno-symboliczny. W jej trakcie przed pomnikiem pamięci łódzkich Żydów zostaną zapalone znicze. Natomiast o godz. 13 uroczystość przeniesie się na stację Radegast, gdzie zostaną złożone wieńce.

Największa społeczność żydowska w Europie mieszkała w Łodzi, a te 200 tysięcy ludzi miało ogromny wpływ na budowę tego miasta. Obchody podkreślają pamięć o nich i przypominają do czego prowadzi nienawiść - mówi Józef Weininger, przewodniczący Łódzkiej Gminy Żydowskiej.

77 rocznica likwidacji łódzkiego getta to okazja do wspomnień oraz opowieści o ludziach, którzy budowali czterokulturową historię naszego miasta. Imprezy towarzyszące rozpoczną się już w najbliższą niedzielę (22 sierpnia) od spaceru szlakiem ostatnich deportacji z łódzkiego getta (godz. 12 start na Bałuckim Rynku przy ul. Zgierskiej). O godz. 15 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej odbędzie się uroczysty pogrzeb zwojów Tory. Zostaną pochowane w miejscu, w którym wiosną 1945 roku pochowano zwoje odnalezione w łódzkich synagogach getta i innych miejscach Łodzi. W tym miejscu zostanie też ufundowana specjalna tablica.

To jest naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Będziemy chować zwoje Tory, które są już niezdatne do użytku. Torze, tak jak i człowiekowi należy się szacunek. żadnego zwoju nie można wyrzucić, dlatego musi być pochowany ze wszystkimi honorami - tłumaczy Adam Sitarek ze Stowarzyszenia Centrum Badań Żydowskich.

W programie obchodów kilkanaście spacerów, spotkań ocalałymi, koncerty, pokazy filmów. Szczegółowy program na stronie: centrumdialogu.com

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany