74-letnia Barbara Nowak, łodzianka, żyje dzięki specjalnej opasce do teleopieki, którą nosi od lutego

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zaktualizowano 
Łodzianka, 74-letnia Barbara Nowak, jest przekonana, że życie uratowała jej specjalna opaska z funkcją wzywania pomocy. Kobieta zasłabła w klubie seniora, do którego poszła, aby obejrzeć film o Michaelu Jacksonie. Gdy poczuła się słabo, nacisnęła specjalny przycisk. Przyjechało pogotowie, które przewiozło ją do szpitalnego oddziału ratunkowego.

- Okazało się, że miałam ciśnienie 200/100 mmHg - opowiada kobieta. - Leczę się na nie od lat, ale widocznie leki przestały już działać. W szpitalu lekarz ustawił mi nowe.

Pani Barbara od pięciu miesięcy nosi specjalną opaskę, którą otrzymała w ramach programu teleopieki realizowanego przez Urząd Miasta Łodzi.

- Do noszenia opasek zachęcam swoich znajomych w zbliżonym do mnie wieku - mówi łodzianka.

Opaska wygląda jak zegarek i nosi się ją przez całą dobę. Wyświetla imię i nazwisko pacjenta, jego tętno i temperaturę. Jednym przyciskiem łączy użytkownika z centrum dowodzenia teleopieki i alarmowym „112”. Ponadto rejestruje upadek osoby ją noszącej i fakt, czy się po nim podniosła. Jeśli go nie odnotuje, to centrum dowodzenia teleopieki dzwoni do użytkownika z pytaniem, czy nie trzeba jednak wezwać pomocy. Opaska ma też system lokalizacji wprowadzony z myślą o osobach z zaburzeniami pamięci.

Urządzenia nosi już 1200 łodzian w wieku 60 plus. Od połowy lutego za ich pośrednictwem wzywano pomoc dla 60 łodzian. W 120 dzięki opaskom udało się zdiagnozować przyspieszenie pulsu. Zdarzyło się też, że użytkownik opaski wzywał pomoc dla towarzyszącej mu osoby, a dwukrotnie lokalizator pomógł ustalić, gdzie znajduje się senior noszący opaskę.

Seniorzy w wieku 60 plus, którzy chcą skorzystać z teleopieki znajdą wnioski do wypełnienia zw oddziale ds polityki senioralnej Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta przy ul. Zachodniej 47, a dodatkowe informacje uzyskają pod nr tel. (42) 638 47 30 i na stronach internetowych partnerów projektu: https://uml.lodz.pl/seniorzy/projekty/teleopieka/ oraz http://teleopieka.org/. Osoby, które nie mają możliwości dostarczenia dokumentów osobiście, mogą je przesłać lub przekazać za pośrednictwem osoby bliskiej. Opaskę dostaje się bezpłatnie. Każdy kto ją otrzyma, będzie ją użytkował przez rok.

Kilkadziesiąt omdleń podczas apelu na zlocie harcerzy:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
d
2019-08-06T15:35:00 02:00, .:

Takie rzeczy zapewnia PO.

Bo pisiory pilnują pomników smoleńskich.

spierdalaj z ta swoja polityka

.

Takie rzeczy zapewnia PO.

Bo pisiory pilnują pomników smoleńskich.

E
E

BARDZO DOBRA SPRAWA DZIADEK MA I SASIADKA I SA ZADOWOLENI.

Dodaj ogłoszenie