Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

700 tys. złotych za błąd lekarski w ICZMP!

(kz)
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki kolejny raz przegrywa sprawę o błąd lekarski, a zasądzane kwoty są ogromne.
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki kolejny raz przegrywa sprawę o błąd lekarski, a zasądzane kwoty są ogromne. Paweł Łacheta
Ponad siedemset tysięcy złotych dostali jak dotąd rodzice sześcioletniego dziś Alexandra za to, że lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki źle rozpoznali objawy choroby u noworodka, przez co dziecko będzie okaleczone do końca życia.

Chłopiec urodził się jako wcześniak. Zaraz po porodzie miał objawy zapalenia jelit. Okazało się później, że doszło do skręcenia jelita. Ze względu na złe rozpoznanie choroby i zbyt późno przeprowadzony zabieg operacyjny chłopcu usunięto całe jelito cienkie i znaczną część jelita grubego.

Od wypisania ze szpitala w październiku 2009 r. jest karmiony pozajelitowo, teraz po 15 godzin dziennie. Odłączany jest tylko na czas pobytu w przedszkolu. Po powrocie do domu, od godz. 17 do 8 rano, cały czas musi być podłączony do pompy. Z tego powodu ma też różne powikłania, m.in. zakrzepicę, kamienie, dwukrotnie miał sepsę. Rodzice planują przeszczep jelita w Anglii. Nie ma jednak pewności, czy się przyjmie. Poza tym nawet udany nie gwarantuje możliwości zrezygnowania z żywienia pozajelitowego.

U chłopca stwierdzono trwały, wynoszący 90 procent uszczerbek na zdrowiu.

Sąd Okręgowy w Łodzi, który rozpatrywał pozew cywilny rodziców Alexandra, nie miał żadnych wątpliwości, że niesprawność dziecka jest wynikiem błędu medycznego. Gdyby operację przeprowadzono 42 godziny wcześniej niż została wykonana, prawdopodobnie nie doszłoby do martwicy jelita.

Alexander jest prawidłowo intelektualnie rozwijającym się chłopcem. Tymczasem przez całe życie będzie niepełnosprawnym, wymagającym stałej pomocy inwalidą. Dlatego sąd orzekł o zadośćuczynieniu wynoszącym 400 tys. złotych i stałej rencie, do końca życia, w kwocie 2 tys. zł miesięcznie.

Szpital i firma go ubezpieczająca złożyły apelację, w której wnosiły o znaczne obniżenie zasądzonych kwot. Jednak Sąd Apelacyjny w lipcu podtrzymał wyrok, zgadzając się jedynie na to, by łączna odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej nie przekraczała 2,6 miliona złotych. Chodzi tu o kwoty przyszłych rent i ewentualnych kosztów leczenia.

Po sześciu latach kwota zadośćuczynienia i zaległych rent wraz z odsetkami przekroczyła 700 tys. zł.

– Zasądzona wyrokiem kwota została zapłacona – w znacznej części przez ubezpieczyciela, a w niewielkim zakresie przez ICZMP – informuje Beata Aszkielaniec, rzecznik szpitala.
To nie jest najwyższa kwota zasądzona od Matki Polki. Rok temu sąd orzekł o odszkodowaniu wynoszącym milion złotych dla sparaliżowanego Stasia, który został inwalidą z powodu błędów lekarza przy porodzie.

[ZOBACZ TEŻ FILM Zdrowe jedzenie dziesiątkuje szkolne sklepiki (autorTVN24/x-news)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM Zdrowe jedzenie dziesiątkuje szkolne sklepiki (autorTVN24/x-news)