reklama

70 tys. zł zadośćuczynienia otrzyma dziecko, któremu w „Matce Polce”, na skutek zaniedbań personelu, uszkodzono tętnicę udową

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Zaktualizowano 
Zaniechanie lub niedopatrzenie personelu - na tym, zdaniem Sądu Okręgowego, polegała wina medyków opiekujących się małym pacjentem, który wiosną 2012 r. przeszedł w „Matce Polsce” zabieg poszerzenia aorty i implantacji stentu. Następstwem niedopatrzenia jest trwałe zwężenie tętnicy udowej, przez którą wprowadzano stent.

Cztery lata temu matka chłopca wystąpiła w jego imieniu do Sądu Okręgowego z pozwem przeciwko szpitalowi. Domagała się 150 tys. zł zadośćuczynienia i zwrotu kosztów poniesionych w związku z leczeniem.

Jak ustalił sąd, mały pacjent po zabiegu w miejscu wkłucia przez 17 godzin miał założoną opaskę uciskową. Zrobił się krwiak. Tydzień po zabiegu chłopiec został wypisany do domu z zaleceniem stosowania leku przeciwzakrzepowego. Noga go bolała, była tak opuchnięta, że musiał nosić ubrania w rozmiarze o wiele większym niż przed zabiegiem, miał problemy z poruszaniem się, utykał. Te przeżycia spowodowały, że zamknął się w sobie, nie chciał wychodzić z domu. Korzystał z rehabilitacji, wielokrotnie miał wykonywane badanie usg tętnic.

„(...) Nadmierny przedłużony ucisk opatrunku uciskowego spowodował mechaniczne uszkodzenie tętnicy (...)” - uznał sąd, opierając się na opiniach biegłych. „(...) W tak uszkodzonej tętnicy stopniowo ustawał przepływ krwi, rozwijała się zakrzepica tętnicy i tętnica stawała się trwale niedrożna” (...) ”

Biegły ocenił, że wielkość uszczerbku na zdrowiu dziecka wynosi 20 procent. Zdaniem sądu, właściwą kwotą zadość uczynienia za doznane cierpienia psychiczne i fizyczne jest 70 tys. zł. Ma być wypłacona z odsetkami od daty wniesienia pozwu, czyli od lipca 2015 r. Sąd przyznał też blisko 5 tys. zł tytułem zwrotu kosztów poniesionych na dojazdy, badania, konsultacje lekarskie i zakup leków.

Profesor Jacek Jassem: Czy istnieje dieta antynowotworowa?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie kumam przyszedł żeby mu powiększyć tętnice coś tam niby nie poszło i trwale ma ją zwężona niby .no to chyba jak przychodził do matki Polki to już miał zwężona i mieli mu ją powiększyć to jak teraz nagle ma trwałe zwężona jak miał ją przed matka polka ???????

Dodaj ogłoszenie