Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

600 obrazów na 600-lecie Łodzi - ile już zostało namalowanych? Kto je namalował i skąd trafiają do Łodzi? FOTO WIDEO

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
600 obrazów na 600-lecie Łodzi - ta idea zawojowała świat. Dosłownie. Bo obrazy malują artyści z najdalszych krańców Ziemi, którzy o Łodzi nie wiedzą prawie nic, ale dzięki akcji poznają ją i stają się częścią jej historii. W akcję włączają się kolejne osoby, nie może wśród nich zabraknąć mieszkańców z różnych miejsc w Polsce oraz naturalnie łodzian.

Powstaje coraz więcej obrazów na 600-lecie Łodzi. Malują je artyści z całego świata!

Akcja LODZ600
600 obrazów na 600-lecie Łodzi - ta idea zawojowała świat. Dosłownie. Bo obrazy malują artyści z najdalszych krańców Ziemi, którzy o Łodzi nie wiedzą prawie nic, ale dzięki akcji poznają ją i stają się częścią jej historii. W akcję włączają się kolejne osoby, nie może wśród nich zabraknąć mieszkańców z różnych miejsc w Polsce oraz naturalnie łodzian.

- Wydarzenie od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem - mówi Monika Langner, rzeczniczka Manufaktury. - Jesteśmy na półmetku akcji - zebranych zostało 300 z 600 obrazów.

Celem akcji LODZ600 jest zebranie 600 prac malarskich poświęconych słowu „Łódź”. Do projektu zaproszeni są artyści z całego świata. Wydarzenie organizowane jest przez grupę społeczników, którzy w ten wyjątkowy sposób chcą uhonorować wielki jubileusz miasta. Pod koniec lipca obrazy zostaną zaprezentowane m.in. w przestrzeniach Manufaktury podczas oficjalnych obchodów urodzin Łodzi.
- Pomysł był szalony - należało wyprodukować kilometr zabytkowej tkaniny na naszych XIX-wiecznych krosnach - mówi Agnieszka Skubisz, dyrektor Muzeum Fabryki. - Następnie z tej surówki, która powstała u nas, powstało 600 podobrazi. Powędrowały one do 600 artystów z całego świata. Nadal przyłączają się kolejni partnerzy. Powstałe prace prezentowane będą na szeregu wystaw, zaczynających się od 29 lipca, a na przyszły rok na wiosnę planujemy ich licytację.

Artyści z całego świata i jeden cel – namalować Łódź
Wszyscy artyści, malarze lub osoby, dla których malarstwo jest wielką pasją, są zaproszeni do udziału w projekcie. Prace spływają niemal z całego świata – w tym m.in. z Ameryki Południowej, a to dzięki współpracy z Fundacją Unamos Culturas. Dzięki olbrzymiej różnorodności twórców, efekt końcowy akcji z pewnością będzie niezwykle widowiskowy i inspirujący. Namalowane obrazy pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak nasze miasto widzą artyści z całego globu. W akcji LODZ600 bierze udział także wielu uznanych artystów z Polski. Obecność w projekcie potwierdzili między innymi Rafał Olbiński, Józef Wilkoń czy Zbigniew Rybczyński – polski reżyser, operator filmowy, a także artysta multimedialny.

W akcji mieli okazję wziąć udział także artyści-amatorzy, którzy podczas tzw. malarskich plenerów mogli puścić wodzę fantazji i namalować swoją wizję Łodzi pod okiem doświadczonych specjalistów. Inspiracji nie brakuje – fabryczna przeszłość miasta, widowiskowa architektura czy tajemnicze łódzkie rzeki – to tylko przykłady tego, ile możliwości oferuje jedyne w swoim rodzaju miasto Łódź.

Umiejętności malarskie poszczególnych artystów to jedno, ale do akcji zaproszono także… sztuczną inteligencję. Już wkrótce w Muzeum Fabryki w Manufakturze odbędą się warsztaty, na których będzie można nauczyć się, w jaki sposób generować obrazy za pomocą darmowych programów AI oraz jak pisać prompty, czyli specjalne hasła, dzięki którym sztuczna inteligencja wygeneruje dokładnie to, o czym myślimy. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na płótnie stworzonym na 150-letnich krosnach Muzeum Fabryki i dołączą do wielkiej bazy obrazów projektu LODZ600.

Cel – pomóc najmłodszym
Finał akcji będzie wyjątkowy nie tylko pod względem wielkiego widowiska, ale przede wszystkim szczytnego celu. 600 zgromadzonych obrazów zostanie wystawionych na licytacje, a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży zostaną przekazane partnerowi projektu – Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Misją tego stowarzyszenia jest pomoc opuszczonym i osieroconym dzieciom oraz tym z rodzin zagrożonych rozpadem. W Polsce Stowarzyszenie prowadzi 4 Wioski SOS, gdzie prowadzą między innymi opiekę zastępczą – dzięki nim dzieci mogą odnaleźć troskliwy dom i opiekę, programy Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”, stworzone po to, by dzieci nie trafiały do opieki zastępczej funkcjonują w 17 miejscach w Polsce. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce to organizacja działająca na całym świecie – ich oddziały znajdują się w 137-ciu państwach. – Jako partnera projektu wybraliśmy Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, bo chcieliśmy, żeby akcja miała też dodatkowy, charytatywny wydźwięk. Działalność SOS Wiosek Dziecięcych jest bliska naszemu sercu i wierzymy, że środki, które do nich trafią mogą i zrobią wiele dobrego dla małych podopiecznych. Chcemy włączyć się w pomoc tym, którzy będą stanowili o przyszłości tego świata. Każde dziecko powinno dostać szansę na realizację swoich marzeń - mówi Agnieszka Skubisz, dyrektor Muzeum Fabryki.
- Dzieci trafiające pod naszą opiekę są zaniedbane pod różnymi względami: emocjonalnym, zdrowotnym, edukacyjnym. Bardzo często to arteterapia jest ogromnym wsparciem w procesie przywracania im dzieciństwa i odbudowywania zaufania do świata dorosłych. Pomagamy dzieciom na całym świecie, dlatego jesteśmy ogromnie wdzięczni, że to właśnie podopieczni SOS Wiosek Dziecięcych otrzymają wsparcie w ramach tak pięknej, twórczej i łączącej ludzi z różnych krajów inicjatywy – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany