500 ZŁ NA DZIECKO OD KIEDY [ZASADY, WNIOSKI]

(ls)
500 ZŁ NA DZIECKO OD KIEDY [ZASADY, WNIOSKI] polskapresse
Prezydent Andrzej Duda 17 lutego podpisał ustawę wprowadzającą program Rodzina 500 plus. A to oznacza, że rodziny, w których jest co najmniej dwoje dzieci otrzymają wsparcie finansowe od państwa. Jakie są ZASADY potocznie zwanego programu "500 ZŁ NA DZIECKO"? KTO dokładnie otrzyma pieniądze i OD KIEDY? Gdzie i kiedy składać WNIOSKI w ramach programu "500 ZŁ NA DZIECKO"?

500 ZŁ NA DZIECKO OD KIEDY [ZASADY, WNIOSKI]

Ustawa, którą w połowie lutego podpisał prezydent Duda, mówi, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł (NETTO) MIESIĘCZNIE otrzyma każda rodzina na drugie i kolejne dziecko. W tym przypadku kryterium nie będą stanowiły dochody.

Jeśli w rodzinie jest jedno dziecko, trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe (ta ZASADA dotyczy też pierwszego dziecko w przypadku rodzin wielodzietnych) - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Przykładowo rodzina z trójką dzieci będzie otrzymywać co miesiąc 1000 zł.

500 złotych na dziecko - kiedy wypłata pieniędzy?

500 ZŁ NA DZIECKO OD KIEDY [ZASADY, WNIOSKI]

Świadczenie (w wysokości 500 ZŁ MIESIĘCZNIE) będzie wpływać na konto do momentu ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Czyli rodzina z dwójką dzieci co miesiąc będzie dostawać 500 złotych. Zakładając, że młodsze dziecko ma 5 lat, na konto będzie wpływać 500 zł przez 13 lat, czyli łącznie ok. 78 tysięcy zł.

500 zł na dziecko wniosek, 500 zł na dziecko zasady, 500 zł na dziecko warunki

500 ZŁ NA DZIECKO OD KIEDY [ZASADY, WNIOSKI]

Jak twierdzą pomysłodawcy programu, ze świadczenia skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci. Mają także oni nadzieję, że program 500 ZŁ NA DZIECKO przyczyni się do wzrostu liczby urodzeń w ciągu 10 lat o 278 tys. urodzeń.

500 ZŁ NA DZIECKO OD KIEDY [ZASADY, WNIOSKI]

Ustawa nie wspomina o kryterium związku małżeńskiego. Zatem 500 zł na dziecko będą przysługiwać parom żyjącym w konkubinacie, samotnym rodzicom i opiekunom prawnym. Jeśli prawo do opieki ma dwójka rodziców i każde z nich złoży wniosek, dodatek dostanie ten rodzic, który zrobi to pierwszy.

500 ZŁ NA DZIECKO OD KIEDY [ZASADY, WNIOSKI]

Przy obliczaniu dochodu na członka rodziny, brane jest dziecko w wieku do 25 lat, które nadal mieszka z rodzicami. Wówczas - jeśli dochód na osobę nie przekroczy 800 zł (1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego) - młodsze rodzeństwo może nadal dostawać wsparcie. Kryterium dochodowe w przypadku pierwszego dziecka lub dziecka niepełnosprawnego trzeba będzie potwierdzać rok rocznie.

500 ZŁ NA DZIECKO OD KIEDY [ZASADY, WNIOSKI]

Dodatek 500 zł na dziecko nie będzie brany pod uwagę w przypadku przyznawania innych świadczeń, m.in. rodzinnego, alimentacyjnego, czy zasiłku z pomocy społecznej. Rodziny przebywające poza granicami kraju otrzymają 500 zł, jeśli nie pobierają tam podobnego świadczenia.

500 ZŁ NA DZIECKO. GDZIE, KIEDY I JAK SKŁADAĆ WNIOSKI

Wnioski o 500 zł na dziecko należy składać w gminie, w której mieszka rodzina ubiegająca się o świadczenie.

500 ZŁ NA DZIECKO. GDZIE, KIEDY I JAK SKŁADAĆ WNIOSKI

500 zł na dziecko ma być przyznawane od momentu wejścia w życie ustawy, czyli od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017 roku. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od momentu uruchomienia programu, to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia 2016 roku. Urząd będzie miał na decyzję i wypłatę pieniędzy trzy meisiące. Prawo do świadczenia będzie ustalane 12 miesięcy.

500 ZŁ NA DZIECKO. GDZIE, KIEDY I JAK SKŁADAĆ WNIOSKI

Zostanie uruchomiona opcja - oprócz papierowej- składania wniosków on line. Za pierwszym razem świadczenie będzie ważne dłużej, aż do 30 września 2017 roku. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

500 ZŁ NA DZIECKO. GDZIE, KIEDY I JAK SKŁADAĆ WNIOSKI

Kto może ubiegać się o 500 zł na dziecko? [źródło: x-news]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.