Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus. Sprawdzą, na co wydajesz uzyskane pieniądze

(kz)
500+. Zgodnie z ustawą, rodzice nie mogą marnotrawić środków przyznanych na wychowanie dzieci lub wydawać je niezgodnie z przeznaczeniem. Dlatego wprowadzony jest kontrowersyjny zapis o wywiadzie środowiskowym.

Czy kupić telewizor?

Artykuł 9 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci mówi, że w przypadku gdy osoba uprawniona do świadczenia wychowawczego marnotrawi wypłacone jej kwoty lub wydatkuje je niezgodnie z celem, świadczenie w gotówce będzie można zamienić na pomoc w formie rzeczowej lub poprzez opłacenie usług np. żłobka dla dziecka.

Przepisy jednak nie definiują co to konkretnie oznacza. Czy rodzina wielodzietna, która kupi za otrzymane pieniądze kilkudziesięciocalowy telewizor najnowszej generacji podpada pod ten paragraf? Nie wiadomo. Tymczasem wystarczy donos zazdrosnego sąsiada, by zostało wszczęte postępowanie w sprawie takiego zakupu. Po takim zawiadomieniu Centrum Świadczeń Socjalnych, które w Łodzi odpowiada za realizację programu, będzie musiało zlecić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego po to, by ustalić jak wygląda sytuacja finansowa rodziny i jak wydatkowane są środki przyznane przez państwo. Podobna sytuacja wystąpi, gdy Centrum uzyska informacje, że pieniądze pobiera osoba, która faktycznie nie sprawuje opieki nad dzieckiem.

Wywiad środowiskowy, realizowany przez pracowników opieki społecznej, może być przeprowadzony już na etapie wystąpienia o świadczenie, jak i w trakcie jego pobierania.

500 plus. Tata i mama składają wniosek

Wywiad środowiskowy zostanie też przeprowadzony wtedy gdy wniosek o wypłatę złoży zarówno matka jak i ojciec dziecka. W takim przypadku będzie bowiem konieczne ustalenie kto faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem i w jakim stopniu.

500 plus. Trzeba wpuścić do mieszkania

W przypadku przeprowadzania wywiadu środowiskowego, odmowa współpracy np. niewpuszczenie urzędnika do mieszkania, powoduje wstrzymanie wypłaty świadczenia do chwili wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Świadczenie wypłacane będzie dopiero od miesiąca, w którym wszystkie zastrzeżenia zostały rozpatrzone.

500 plus. Rodzic za granicą

Jeżeli rodzice sami lub z dzieckiem przebywają za granicą, Centrum świadczeń Socjalnych ma obowiązek przekazać wniosek i całą dokumentację do marszałka województwa. W tym urzędzie następuje sprawdzenie, czy w danym przypadku mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i wnioskodawcy podlegają ustawodawstwu państwa, w którym przebywają.

500 plus. Przykład

Mąż pracuje w Niemczech. Żona pracuje i mieszka z dziećmi w Polsce. W tej sytuacji świadczenie przysługuje.

Mąż i żona pracują w państwie UE, dzieci są u dziadków w Polsce. Rodzice otrzymują w kraju zatrudnienia zasiłek rodzinny. Wówczas nie należy im się wypłata 500 +.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany